Madagaskar – z wizytą u Króla Juliana

„Jak wygląda Madagaskar? Kogo możemy tam spotkać? Co wyjątkowego jest na tej wyspie? Opowieści z kraju który nazywany jest ósmym kontynentem. Madagaskar to miejsce inne niż wszystkie.” – w taki sposób wprowadza nas w tematykę najbliższego spotkania Piotr Kowalczyk – geograf, fotograf, podróżnik, przewodnik, założyciel portalu Globtroterzy.net i pomysłodawca festiwalu „Tydzień Ziemi” w Szczecinie, autor publikacji w National Geographic Traveler. Będzie gościł we wszystkich trzech bibliotekach:
27.02 (środa) – godz. 9.00 Sieniawa
godz. 11.00 Raba Wyżna

28.02 (czwartek) – Skawa (godz. 9.00 i godz.11.00 – spotkania zamknięte)

Zaprosiliśmy na imprezę dzieci, ale w Rabie i Sieniawie spotkanie ma charakter otwarty, każda osoba ciekawa świata mile widziana – będzie można porozmawiać z wyjątkowo ciekawą osobą – o wyjątkowo ciekawych miejscach. ZAPRASZA BIBLIOTEKA OTWARTA NA ŚWIAT I LUDZI

REKORDZIŚCI ROKU 2018

1. DUDOR MARTA – 207 WYPOŻYCZEŃ
2. BUKSA ANNA – 203 WYPOŻYCZENIA
3. PŁACHTA BARBARA – 132 WYPOŻYCZENIA
4. ŁAPKA MAŁGORZATA – 118 WYPOŻYCZEŃ
5. KOSZAREK MARIA – 106 WYPOŻYCZEŃ
6. LEŚNIAK EWA – 103 WYPOŻYCZENIA
7. ŁAPKA MILENA – 103 WYPOŻYCZENIA
8. SŁODYCZKA RAFAŁ – 103 WYPOŻYCZENIA
9. KOWALCZE MAJA -100 WYPOŻYCZEŃ
10. PIETRZAK URSZULA – 96 WYPOŻYCZEŃ

GRATULUJEMY!

Biblioteka w okresie 24-31.12.

Pytacie, czy będzie można skorzystać z biblioteki w okresie okołoświątecznym. Nie będzie nas w poniedziałek 24.12.2018 r.. Po Świętach można jeszcze zajrzeć 28.12. w normalnych godzinach pracy (8.00-16.00). W ostatni dzień roku mamy inwentaryzację, nie będzie możliwości skorzystania z naszych usług. Kto nie zdąży w piątek będzie musiał czekać do środy 2.01.2019 🙂 .

Ubieramy choinkę :)

Jak co roku zapraszamy na wspólne ubieranie choinki w bibliotece – 5. grudzień (środa) , godzina 15.00. Podobnie jak w poprzednich latach przewidujemy niespodzianki dla tych, którzy zechcą się z nami bawić. Jak by nie patrzyć – nadciąga święty Mikołaj ;). Zaglądajcie!

Kolorowe czytanie

Miło mi podzielić się z Państwem wiadomością, że po raz kolejny rozpoczął się cykl spotkań z bajeczką dla najmłodszych. Kiedy czytasz dziecku książkę, jego świat staje się kolorowy. Razem z dziećmi wymyśliliśmy czytanie bajeczek ” kolorami”. Następne spotkanie będzie w kolorze pomarańczowym czyli o wszystkim co zaczyna się na pierwszą literkę danego koloru. Pomarańczowy czyli P jak Piraci, Pinokio, Plastusiowy pamiętnik, Piramidy itd. :-). Dodatkowo najmłodsi poddali pomysł, że w tym dniu przyjdą do Biblioteki ubrane w kolorze czytanej bajeczki. Bardzo mi się ten pomysł spodobał ale cieszę się, że dodatkowo rozbudził wyobraźnie dzieci. Pierwsze spotkanie było kolorowe :-).

Pod skrzydłami bieszczadzkich aniołów – relacja

„Anioły bieszczadzkie, bieszczadzkie anioły
Dużo w Was radości i dobrej pogody
Bieszczadzkie anioły, anioły bieszczadzkie
Gdy skrzydłem Cię dotkną już jesteś ich bratem”

Fragmentem piosenki śpiewanej kiedyś przez Stare Dobre Małżeństwo rozpoczęło się w rabiańskiej bibliotece spotkanie z poetą i dziennikarzem – Adamem Ziemianinem oraz liderem zespołu U Studni (kiedyś występującym ze SDM) – Dariuszem Czarnym.

W bibliotece stawiła się elita kulturalna z dwóch powiatów, doceniając wyjątkowość zaproszonych Gości. Przyjemnie było zanurzyć się w świat pięknego słowa i wspaniałej muzyki kreowany na scenie stylizowanej na wieczorny ogród. Występujący poprowadzili nas przez urokliwe miasteczka Beskidu Sądeckiego aż do falujących bieszczadzkich połonin. Piękne liryki przeplatały się z fraszkami, krótki fragment prozy (w której został przywołany Wojciech Bellon) – ze wspomnieniami – Adam Ziemianin m.in. odkrył przed nami, skąd się wziął słynny „Majster Bieda” z piosenki śpiewanej przez Wolną Grupę Bukowinę. Dariusz Czarny czarował głosem i gitarą, pewnie u niejednej z osób przywołując pod powiekami sierpniowe niebo i ogniska palone w letnią noc gdzieś w sercu gór.

Był czas na zasłuchanie, ale i czas na rozmowy przy tradycyjnej już u nas szarlotce, na autografy i… wspólne muzykowanie – najmłodsze uczestniczki spotkania spełniły swoje marzenie i zaśpiewały z Darkiem Czarnym.
Było pięknie, było klimatycznie, było warto.


„Duszno w Dusznikach” tekst Adam Ziemianin, muzyka Dariusz Czarny, film Stanisław Czeremuga


„Jest taka ulica” tekst Adam Ziemianin, muzyka Dariusz Czarny, film Stanisław Czeremuga