Noc w bibliotece – „Szukając kwiatu paproci”

Galeria

Ta galeria zawiera 1 zdjęcie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej zaprasza dzieci i młodzież w wieku 9-12 lat do uczestnictwa w X jubileuszowej imprezie „Noc w bibliotece”. Tym razem będziemy się bawić pod hasłem „Szukając kwiatu paproci”. Zajęcia czytelnicze rozpoczną się w środę 04.07 o godz. 20.00 … Czytaj dalej

„Goralenvolk – Konfederacja Tatrzańska : akcja i reakcja” – relacja.

Galeria

Ta galeria zawiera 2 zdjęcia.

Są w naszej historii wydarzenia szczytne, ale są również tematy trudne. Z jednymi i drugimi postanowiliśmy się zmierzyć w bibliotece. W temat Goralenvolku i Konfederacji Tatrzańskiej bardzo ciekawie wprowadził nas specjalista w tej dziedzinie – Wojciech Szatkowski – pracownik Muzeum … Czytaj dalej

„Spisane piórem góralskiego Pegaza” – relacja

Galeria

Ta galeria zawiera 2 zdjęcia.

Co powinno być podstawowym narzędziem w pracy osoby piszącej? Czytanie i… kosz. O tej i wielu innych zasadach obowiązujących ludzi parających się piórem mogliśmy porozmawiać w miniony piątek w lokalu biblioteki. Na spotkanie przybyła tylko część podhalańskiej grupy poetyckiej, ale … Czytaj dalej

„Spisane piórem góralskiego Pegaza”

Serdecznie zapraszamy poetów i miłośników poezji dnia 10. maja o godzinie 17.00 na spotkanie w GBP w Rabie Wyżnej. W planie warsztaty dla twórców, które poprowadzi Andrzej Dębkowski – poeta, dziennikarz redaktor naczelny Gazety Kulturalnej i biesiada poetycka, podczas której będziemy dzielić się wierszami. Impreza organizowana jest w ramach cyklu spotkań podhalańskiej grupy poetyckiej, ale każdy poeta i słuchacz niezależnie od miejsca zamieszkania mile widziany 🙂 , przybywajcie schronić się pod skrzydła góralskiego Pegaza.

ZNAJDZIESZ MNIE KROPLĄ ROSY W TRAWIE – RELACJA

Galeria

Ta galeria zawiera 21 zdjęć.

W czwartek, 26.04 w bibliotece odbył się IV Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza. Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Jabłonce, Zakopanem, Spytkowicach, Skawie, Rabce, Obidowej, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły podstawowej i z gimnazjum w Rabie Wyżnej – … Czytaj dalej

III Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Magia ogrodów”

Galeria

Ta galeria zawiera 1 zdjęcie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej ogłasza konkurs na wiersz tematycznie związany z ogrodem – dozwolona szeroka interpretacja tematu, ale należy zachować myśl przewodnią konkursu. 1. Konkurs jest otwarty – dostępny dla wszystkich pełnoletnich twórców: zrzeszonych i niezrzeszonych w stowarzyszeniach … Czytaj dalej

Świątecznie

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Boga, który zwycięża zło i mrok oraz wiary w drugiego człowieka. Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość, pojednanie i wzajemną życzliwość – w rodzinach, w kręgu otaczających ludzi. Wszystkiego najlepszego!

Biblioteki będą zamknięte w dniach 29.03 – 02.04. Wracamy do Was zaraz we wtorek. Z nowymi atrakcjami – pojawią się informacje na temat kwietniowej imprezy upamiętniającej Jerzego Tawłowicza i szczegóły majowego wyjazdu do Wojsławic i Wrocławia „W kręgu sztuki i ogrodów”. Zaglądajcie!

„Znajdziesz mnie kroplą rosy w trawie” – IV Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza

Zapraszamy zainteresowanych na czwartą już edycję Konkursu Recytatorskiego Twórczości J. Tawłowicza. W tym roku, podobnie jak poprzednio chcielibyśmy skierować zaproszenie nie tylko do gimnazjalistów, ale również do uczniów klas V, VI i VII szkół podstawowych. Zachęcamy do udziału, przesłuchaniom konkursowym ponownie będzie towarzyszyć występ aktorów zakopiańskiej Sceny A2 im. J. Tawłowicza, spotkanie z przewodnikami tatrzańskimi, z którymi pracował i chodził po górach patron konkursu oraz wystawa fotografii zmarłego artysty. Będzie również możliwość przeprowadzenia wywiadów do gazetek szkolnych – będą obecne osoby, które znały Jurka Tawłowicza.

Regulamin Konkursu Recytatorskiego Twórczości Jerzego Tawłowicza
*Charakterystyka konkursu: konkurs jest przedsięwzięciem edukacyjnym, przybliżającym postać i twórczość zakopiańskiego poety, barda i przewodnika tatrzańskiego Jerzego Tawłowicza.
*Cele konkursu:
1. Popularyzacja twórczości J. Tawłowicza.
2. Rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie.
3. Odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów.
4. Rozwijanie zainteresowań poezją.
*Organizator konkursu: Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej
*Uczestnicy konkursu: konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VII szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. W razie zainteresowania będą dopuszczani również uczestnicy spoza tego rejonu.
*Zasady uczestnictwa:
1. Każdy uczestnik prezentuje jeden wybrany utwór J.Tawłowicza.
2. Czas prezentacji nie powinien przekraczać 5 minut.
3. Uczestników oceniać będzie Jury powołane przez Organizatora konkursu.
4. Przewidziane są dwie kategorie wiekowe: I. Szkoły podstawowe, II. Gimnazja
*Kryteria oceny:
1. Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie.
2. Dykcja i interpretacja.
*Ze względów organizacyjnych warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze telefoniczne lub e-mailowe zgłoszenie startujących uczniów przez opiekujących się nimi nauczycieli (do dnia 13 kwietnia 2018 r.) – tel. (18) 2671364 , e-mail gbprabaw@op.pl. Przesłuchania odbędą się w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej w dniu 26. kwietnia 2018 r., od godziny 10.30. Szczegółowe informacje o przebiegu konkursu oraz ewentualne zmiany będą zamieszczane na stronie: bibliotekarabawyzna.pl.
*Nagrody: Laureaci I, II i III miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
*Organizator nie pokrywa kosztów podróży uczestników i ich opiekunów. Przystąpienie do Konkursu oznacza akceptację zasad zawartych w regulaminie oraz zgodę uczestnika na wykorzystanie jego wizerunku tj. publikowanie fotografii z Konkursu na stronach www Organizatora, a także w mediach.
*Wiersze J. Tawłowicza są obecnie trudno dostępne, za zgodą Żony poety – Anny Tawłowicz biblioteka zeskanowała trzy tomy wierszy. Na czas trwania konkursu będą one dostępny w wersji elektronicznej na stronie Organizatora (pod regulaminem).
*Dodatkowe informacje: Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej, tel. (18) 2671364

LINKI DO TOMIKÓW
Anielskie pieśni w trawie
Serce z widokiem na Giewont
Oswajanie żywiołów