III Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Magia ogrodów”

Galeria

Ta galeria zawiera 1 zdjęcie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej ogłasza konkurs na wiersz tematycznie związany z ogrodem – dozwolona szeroka interpretacja tematu, ale należy zachować myśl przewodnią konkursu. 1. Konkurs jest otwarty – dostępny dla wszystkich pełnoletnich twórców: zrzeszonych i niezrzeszonych w stowarzyszeniach … Czytaj dalej

Świątecznie

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Boga, który zwycięża zło i mrok oraz wiary w drugiego człowieka. Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość, pojednanie i wzajemną życzliwość – w rodzinach, w kręgu otaczających ludzi. Wszystkiego najlepszego!

Biblioteki będą zamknięte w dniach 29.03 – 02.04. Wracamy do Was zaraz we wtorek. Z nowymi atrakcjami – pojawią się informacje na temat kwietniowej imprezy upamiętniającej Jerzego Tawłowicza i szczegóły majowego wyjazdu do Wojsławic i Wrocławia „W kręgu sztuki i ogrodów”. Zaglądajcie!

„Znajdziesz mnie kroplą rosy w trawie” – IV Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza

Zapraszamy zainteresowanych na czwartą już edycję Konkursu Recytatorskiego Twórczości J. Tawłowicza. W tym roku, podobnie jak poprzednio chcielibyśmy skierować zaproszenie nie tylko do gimnazjalistów, ale również do uczniów klas V, VI i VII szkół podstawowych. Zachęcamy do udziału, przesłuchaniom konkursowym ponownie będzie towarzyszyć występ aktorów zakopiańskiej Sceny A2 im. J. Tawłowicza, spotkanie z przewodnikami tatrzańskimi, z którymi pracował i chodził po górach patron konkursu oraz wystawa fotografii zmarłego artysty. Będzie również możliwość przeprowadzenia wywiadów do gazetek szkolnych – będą obecne osoby, które znały Jurka Tawłowicza.

Regulamin Konkursu Recytatorskiego Twórczości Jerzego Tawłowicza
*Charakterystyka konkursu: konkurs jest przedsięwzięciem edukacyjnym, przybliżającym postać i twórczość zakopiańskiego poety, barda i przewodnika tatrzańskiego Jerzego Tawłowicza.
*Cele konkursu:
1. Popularyzacja twórczości J. Tawłowicza.
2. Rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie.
3. Odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów.
4. Rozwijanie zainteresowań poezją.
*Organizator konkursu: Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej
*Uczestnicy konkursu: konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VII szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. W razie zainteresowania będą dopuszczani również uczestnicy spoza tego rejonu.
*Zasady uczestnictwa:
1. Każdy uczestnik prezentuje jeden wybrany utwór J.Tawłowicza.
2. Czas prezentacji nie powinien przekraczać 5 minut.
3. Uczestników oceniać będzie Jury powołane przez Organizatora konkursu.
4. Przewidziane są dwie kategorie wiekowe: I. Szkoły podstawowe, II. Gimnazja
*Kryteria oceny:
1. Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie.
2. Dykcja i interpretacja.
*Ze względów organizacyjnych warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze telefoniczne lub e-mailowe zgłoszenie startujących uczniów przez opiekujących się nimi nauczycieli (do dnia 13 kwietnia 2018 r.) – tel. (18) 2671364 , e-mail gbprabaw@op.pl. Przesłuchania odbędą się w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej w dniu 26. kwietnia 2018 r., od godziny 10.30. Szczegółowe informacje o przebiegu konkursu oraz ewentualne zmiany będą zamieszczane na stronie: bibliotekarabawyzna.pl.
*Nagrody: Laureaci I, II i III miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
*Organizator nie pokrywa kosztów podróży uczestników i ich opiekunów. Przystąpienie do Konkursu oznacza akceptację zasad zawartych w regulaminie oraz zgodę uczestnika na wykorzystanie jego wizerunku tj. publikowanie fotografii z Konkursu na stronach www Organizatora, a także w mediach.
*Wiersze J. Tawłowicza są obecnie trudno dostępne, za zgodą Żony poety – Anny Tawłowicz biblioteka zeskanowała trzy tomy wierszy. Na czas trwania konkursu będą one dostępny w wersji elektronicznej na stronie Organizatora (pod regulaminem).
*Dodatkowe informacje: Gminna Biblioteka Publiczna w Rabie Wyżnej, tel. (18) 2671364

LINKI DO TOMIKÓW
Anielskie pieśni w trawie
Serce z widokiem na Giewont
Oswajanie żywiołów

„Rabianie w Powstaniu Warszawskim” – relacja

Galeria

Ta galeria zawiera 3 zdjęcia.

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości biblioteka postanowiła przybliżyć rabiańskiej młodzieży naszą historię, Na pierwszym ze spotkań nawiązaliśmy do Powstania Warszawskiego. Joanna Słodyczka zaledwie zasygnalizowała drogę, która poprowadziła naszych bohaterów do Warszawy : rabiańska placówka AK „Kora” obsługująca … Czytaj dalej

„Darcie pierza z Pegaza” – relacja

Galeria

Ta galeria zawiera 10 zdjęć.

Co wspólnego może mieć biblioteka z darciem pierza? Okazuje się, że w przeszłości biblioteka organizowała czytanie (np. trylogii Sienkiewicza) przy darciu pierza – wspominała to pani Maria Działek. Postanowiliśmy sięgnąć do tradycji i wspólnie ze stowarzyszeniem Aktywni Rabianie zorganizowaliśmy „posiady” … Czytaj dalej

Opowieści ze świata jurt, podniebnych klasztorów i pływających ogrodów – relacja

Galeria

Ta galeria zawiera 9 zdjęć.

Jakiego koloru jest mleko jaka? Czym ogrzewa się jurty w świecie, gdzie nie ma drzew i węgla? Gdzie ukryto dwa (nieodnalezione) największe skarby w historii : bogactwa Czyngis-chana i carskie złoto? Jak modlą się Tybetańczycy? O tych i innych ciekawostkach … Czytaj dalej