„Wędrowanie po niebie” – relacja

W piątek, 29.04 w bibliotece odbył się II Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza. Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Krauszowie, Jabłonce, Zakopanem, Starym Bystrem, Rabce, Spytkowicach, Sieniawie, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły podstawowej i z gimnazjum w Rabie Wyżnej. W sumie sześćdziesięciu recytujących! W jury zasiedli :
przewodnicząca – Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, znana poetka krakowska,
członkowie – Anna Tawłowicz, żona Patrona konkursu
– Grażyna Syrzistie, zakopiańskia aktorka
– Krzysztof Kokot, poeta nowotarski

Wybór laureatów był bardzo trudny, przytoczę fragment z protokołu : „ …poziom prezentacji był bardzo wysoki. To nie było tylko recytowanie tekstu, to była w większości dobra dykcja, osobista interpretacja poparta mimiką i gestykulacją…”. Po burzliwych naradach, w trakcie których mogliśmy wysłuchać montażu wierszy Jerzego Tawłowicza w mistrzowskim wykonaniu zakopiańskiej Sceny A2 (Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno) postanowiono nagrodzić następujące osoby:
I miejsce – Natalia Luberda (gimnazjum Raba W.)
II miejsce – Dawid Dziwisz (gimnazjum Raba W.)
III miejsce – Eliza Antolak (gimnazjum Raba W.)
Wyróżnienia – Samanta Kwak (Krauszów), Wojciech Krakowiak (Spytkowice), Damian Żmuda (Spytkowice)
Dodatkowo przewodnicząca jury – właścicielka wydawnictwa SIGNO przekazała 15 tomików wierszy jako nagrody specjalne. Książki autorstwa Elizy Segiet, Magdaleny Węgrzynowiz-Plichty i Anny Pituch-Noworolskiej trafiły do recytujących z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Poziom konkursu był tak wysoki, że chciałoby się nagrodzić wszystkich…
Wszyscy recytujący otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz grafiki z wierszem Jerzego Tawłowicza – ufundowane przez Annę Tawłowicz.

Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w rabiańską imprezę: uczniom i nauczycielom, jurorom, aktorom… Dzięki Wam to spotkanie było wyjątkowe. Spotykamy się za rok?

ta1

ta2

ta5

ta3

ta8

ta9

ta4

ta6

Z ciekawostek statystycznych – młodzi ludzie wybrali do recytacji 19 wierszy, najczęściej sięgano po utwory “Góra moja ostatnia”, “Tomek”, “Anioł się we mnie budzi”.

Recytacje dobiegły końca, ale jeszcze przez miesiąc czasu w bibliotece będzie można podziwiać fotografie Patrona konkursu, zapraszamy również do zapoznania się z jego poezją dostępną w rabiańskiej książnicy.

Impreza była objęta Patronatem Honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.

1 komentarz

  • Konkurs recytatorski był na naprawdę wysokim poziomie lecz szarlotka z cynamonem na jeszcze wyższym :-)

Skip to content