Z kraju Karla Čapka, Bohumila Hrabala i Antonína Dvořáka – Dzień Czeski w GBP

Z czym kojarzą nam się Czechy? Ktoś powie – z wojakiem Szwejkiem, inny – z knedlikami, piwem, skodą, bajkowym krecikiem. Padną nazwy geograficzne – Praga, Karlowe Wary. Erudyci przywołają postać Dąbrówki, niektórzy wspomną niechlubną interwencję w 1968 r. Ale tak naprawdę niewiele możemy powiedzieć o naszym bliskim sąsiedzie. Biblioteka postanowiła nieco przybliżyć ten kraj. Serdecznie zapraszamy o4. maja na godz. 16.00 na Dzień Czeski. W programie spotkanie z czeską poetką Věrą Kopecką, występ gitarowy Janusza Ochockiego (usłyszymy m.in. piosenki Jaromíra Nohavicy) oraz wystawa fotografii praskiej naszego krajana – Romana Smółki. Roman obiecał opowiedzieć coś o miejscach, które sfotografował, będziemy mieć obraz współczesnej Pragi. Na stolikach będą wystawione książki autorów czeskich oraz te, w których jest mowa o Czechach – będzie je można wypożyczyć po spotkaniu. Zachęcamy!

Věra Kopecká
Urodziła się 14 lipca 1951 r. w Turnovie. Do matury mieszkała w Jabloncu nad Nysą, od roku 1992 mieszkanka Broumova. Jest organizatorką Dni Poezji, należy do Wschodnioczeskiego Oddziału Związku Pisarzy i do Obce spisovatelů (Związku Pisarzy Czeskich).
Ukończyła studia pedagogiczne w zakresie matematyki na Uniwersytecie Karola w Pradze.
W latach 1980 – 1985 w Ludowym Konserwatorium w Pradze studiowała recytację, teatr poezji i twórczość literacką.
Wydała 30 książek poetyckich, w tym dwujęzyczny tomik Podzimní poselství, polska wersja pt. Jesienna wiadomość w tł. Krzysztofa Karwowskiego. W 2009 r. ukazał się w Polsce wybór jej poezji pt. Śladami cieni w tł. Kazimierza Burnata, w 2013 roku wydała wybór swojej poezji pt. Zaproszenie na wernisaż (który można wypożyczyć w rabiańskiej bibliotece). W roku 2014 pokazał się dwujęzyczny tomik Wiatr w studni (wydawnictwo Maria, Nowa Ruda) w tł. Antoni Matuszkiewicza. Publikowała w wielu antologiach w Czechach, w Polsce i na Ukrainie. Uczestniczy w międzynarodowych festiwalach i spotkaniach literackich w Czechach, w Polsce i Słowacji oraz w plenerach artystycznych.
Od roku 2000 organizuje międzynarodowe spotkania z poezją Dny poezie v Broumově.
Fotografuje, miała wiele wystaw w Czechach i w Polsce (w Nowej Rudie, w Broumove, Melnice, Náchode, Boguszowie Gorcach, Swidnici, Pardubicach, Hradci Kralove, Jablonci n. N., Bielawie, Radkowie, Tarnowských Górach i inych miescach). Uprawia również tradycyjne techniki i rzemiosło ludowe.
Wiersze wraz z kolorowymi fotografiami wydane zostały w książce Broumovsko, můj adoptivní domov (APRB, Broumov, 2012).

Janusz Ochocki
Poeta, satyryk, rzeźbiarz, rysownik i bard. Urodzony w Zawierciu, obecnie mieszka w Żarkach

Roman Smółka
Rodowity Rabianin, matematyk, z zamiłowania podróżnik i fotograf.