G. Rosiński – J. Van Hamme „Zdradzona czarodziejka” (Thorgal 1)

Galeria

W 1968 r. szwajcarski pisarz Erich von Daeniken opublikował swoją najsłynniejszą książkę „Wspomnienia z przyszłości” w której dowodził, że w odległej starożytności na Ziemię przybyli kosmici z innych galaktyk i stworzyli na Niebieskiej Planecie wysoką technicznie cywilizację. Kontrowersyjne tezy zawarte … Czytaj dalej

Agnieszka Stelmaszyk, „Tajemnica klejnotu Nefertiti” (Kroniki Archeo 1)

Autorkę śmiało można nazwać następczynią Zbigniewa Nienackiego. „Kroniki” bez wątpienia są wzorowane na jego serii „Pan Samochodzik” (publikowana w latach 1957-1985) z tą różnicą, że dzieją się w różnych zakątkach świata i bohaterowie posługują się współczesnymi nam gadżetami elektronicznymi, Internetem i popularnymi portalami społecznościowymi. Autorka świetnie prowadzi narrację, nie przynudza ani też nie stroni od humoru, zaskakuje Czytelnika ciekawymi rozwiązaniami fabularnymi, niejako „po drodze” zaznajamia go z ciekawostkami historycznymi umieszczonymi na marginesach razem z odnośną ilustracją. Ten zabieg to prawdziwy strzał w dziesiątkę, dzięki czemu nie ma potrzeby spowalniania akcji zbędnymi opisami. Głównymi bohaterami serii jest sympatyczne rodzeństwo Ania i Bartek Ostrowscy oraz Mary Jane Gardner i jej młodsi bracia-bliźniacy Jim i Martin. Wszyscy pasjonują się historią i historycznymi zagadkami, co nie dziwi, skoro ich rodzice są zawodowymi archeologami. Akcja pierwszej części serii „Kronik Archeo” toczy się w egzotycznej scenerii starożytnego Egiptu. Piramidy, grobowce faraonów, zaginione sarkofagi, mumie, cenne klejnoty… Nasi bohaterowie podczas pobytu z rodzicami w Egipcie wpadają przypadkiem na trop zaginionego grobowca oraz równie tajemniczego skarbu. Od razu postanawiają zając się tą zagadką. Mają jednak konkurencję w postaci groźnych gangsterów usiłujących odnaleźć grobowiec i zawładnąć bezcennym skarbem.
Na uwagę zasługuje bez wątpienia elegancka szata graficzna. Cała seria została bardzo ładnie wydana, kredowy papier, sztywna kolorowa okładka z oryginalnym logo „Kroniki Archeo”. Każda część zawiera liczne ilustracje, mapki, objaśnienia trudniejszych słów i pojęć na marginesach. Wizualnie prezentuje się bardzo zachęcająco. Świetna lektura dla młodych czytelników!

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń
link do książki w katalogu

Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek

Hanna Ożogowska

SaiSa

Zdecydowanie najlepsza książka w dorobku pisarskim Ożogowskiej. Nieprzypadkowo zatem stała się materiałem na serial telewizyjny. Zasłużyła na to bez dwóch zdań. Oto do złudzenia do siebie podobne sympatyczne rodzeństwo: 13 letni Tomek i 12 letnia Tosia Jastrzębscy wybierają się na wakacje. Tomek ma jechać do leśniczówki do wuja Stefana, a Tosia do cioci Isi na wieś. Wszystko było już przygotowane i ustalone, walizki spakowane. Mama pojechała już do Ciechocinka zostawiając mieszkanie na głowie rozsądnej Tosi. Tymczasem przez złośliwy figiel losu Tosia przebrana za Tomka pojechała samochodem do leśniczówki, a Tomek… w szkockiej sukience podążył pociągiem na wieś do cioci Isi. Tak rozpoczynają się wakacyjne perypetie pełne rozmaitych przygód. Tomek udający Tosię miał się wreszcie przekonać, że „to nie tak łatwo być dziewczyną”, a Tosia niezbyt grzesząca odwagą musiała udawać, że niczego się nie boi. Cała książka jest pełna śmiesznych sytuacji, których naturalność po dziś dzień budzi podziw dla kunsztu literackiego Ożogowskiej. Do tej książki od lat dziecięcych mam ogromny sentyment. Znam ją prawie na pamięć i polecam każdemu.

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń

Chłopak na opak, czyli z pamiętnika pechowego Jacka

Hanna Ożogowska

SaiSa

10 letni Jacek uważa się za kompletnego pechowca. A to dlatego, że urodził się 14, a to bardzo blisko pechowej trzynastki. Na prześladowanie go przez pecha ma wiele niezbitych dowodów. Cała książka obfituje w śmieszne sytuacje, jak to to Jacek ułatwiał sobie życie w domu, szkole i na koloniach. Każdy pomysł kończył się mniejszą lub większą katastrofą, co tylko utwierdza Jacka w przekonaniu, że prześladuje go pech. Z opowiadań można się dowiedzieć, jak cedzić makaron za pomocą rakiety tenisowej, uczyć świnię skakać przez kocioł z kartoflanką, przyspieszyć prędkość biegacza za pomocą psa, czy unikać dwój z matematyki grając dobrze w piłkę. Lektura polecana szczególnie dzieciom i młodzieży, ale też każdemu, kto ceni sobie książki z humorem.

Ocena: +4
Recenzuje: Marcin Białoń

Za minutę pierwsza miłość

Hanna Ożogowska

SaiSa

Marcin Bigoszewski miał odstające uczy. Ów mankament urody był nieustannym przedmiotem wyśmiewania się i uszczypliwych aluzji szczególnie ze strony Ewy Jagodzianki, koleżanki z klasy. Marcin i Ewa nie lubili się i dawali temu wyraz w ciągłym dokuczaniu sobie nawzajem. W VII klasie ich wzajemne relacje ulegają zmianie. Ewa zaczyna interesować się Marcinem, jego wyglądem, zainteresowaniami, imponuje jej zgłoszeniem się na casting do filmu „W pustyni i w puszczy”. Wreszcie idą razem do kina. Nieśmiało budzą się pierwsze uczucia. Koleżanka Ewy, Irka Gołąbkówna, która do tej pory była raczej w jej cieniu zaczyna stopniowo zwracać na siebie uwagę Kostka, przyjaciela Marcina. Spotykają się w szkolnej bibliotece, dyskutują o przeczytanych książkach i wielu poważnych w ich wieku sprawach. Kostek dodatkowo ma inne domowe kłopoty. Jego siostra Alicja wychodzi za mąż i w domu wszystko staje na głowie. Mimo niechęci matki Kostek nadal marzy o posiadaniu własnego psa. Figiel losu sprawia, że jego marzenie spełnia się w całkiem nieoczekiwany sposób. W książce nie brak humorystycznych sytuacji. Można się przy okazji dowiedzieć o inwazji mrówek faraona w warszawskich szkołach i dlaczego pani Pucek nie lubi pani Skoczelowej.

Ocena: +4
Recenzuje: Marcin Białoń

Głowa na tranzystorach

Hanna Ożogowska

SaiSa

Marcin Bigoszewski i Konstanty Przegoń, uczniowie klasy VI wpadli na genialny pomysł założenia „Związku Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy”. Ofiarami byli tu koledzy, którzy złapali dwóje i potrzebowali pocieszenia w postaci lodów lub rurek z kremem przed rozprawą w domu… Smakołyki te fundował „pokrzywdzonym” dwójami kolegom Związek ze składek jego członków. Działalność Związku zakończyła się zbiorową bójką przed szkołą, za co obwiniono Marcina i Kostka. Obaj koledzy rozżaleni na niesprawiedliwość losu postanawiają, że dokonają czegoś niezwykłego czym zadziwią niechętnych im nauczycieli i niezbyt sympatycznych kolegów. Książka jest pełna humorystycznych sytuacji przy których po prostu „pęka się ze śmiechu”. Można się z niej dowiedzieć, jak wykołować nauczyciela, by nie było lekcji matematyki, jak zorganizować cyrk za 5 zł, jak przegrywać zakłady o gumy do żucia i wiele innych atrakcji włącznie z oryginalną definicją „kompleksu”. Główni bohaterowie budzą sympatię czytelnika, ich szkolne i pozaszkolne problemy są nam bliskie, zwyczajne, podobne do naszych. Wspaniała lektura dla każdego, kto jeszcze chodzi do szkoły bądź z nostalgią wspomina po latach szkolne czasy.

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń

Tajemnica zielonej pieczęci

Hanna Ożogowska

SaiSa

„W naszej klasie dwój nie będzie tylko same pały!”
Czterech kolegów z klasy V A: Stefan Żórawiec, Wiktor Kijanka, Bartek Niedźwiedzki i Roman Koziołkiewicz zostaje przeniesionych od nowego roku szkolnego do klasy VI B. Wszystkiemu winna polonistka zwana Gramatyką, wielbicielka dyktand generalnych oraz kanapa w dyrektorskim gabinecie przed którą drży cała szkoła. Przyjaciele muszą odnaleźć się w nowej klasie, gdzie prym wiedzie wzorowy harcerz Sewer Witkowski nie darzący „nowych” żadną sympatią. Autorka z humorem opisuje szkolne perypetie trójki przyjaciół. Każdy z nich zmaga się z nielubianymi przedmiotami. Stefan z historią i ortografią, Bartek z geografią, a Wiktor z matematyką… Pewnego dnia wszystko staje na głowie. Stefan przypadkowo u swojej starszej koleżanki Aliny zauważył znajomą okrągłą zieloną pieczątkę, w piwnicy bloku, gdzie mieszkali kartkę z tajemniczym szyfrem opatrzoną ową pieczęcią. Rozpoczyna swoje prywatne śledztwo… Książka jest pełna humorystycznych scen szkolnych i pozaszkolnych psikusów w wykonaniu głównych bohaterów, czyta się ją szybko i wciąga praktycznie od pierwszej strony.

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń

Wielcy władcy starożytności

Rafał Idzik

SaiSa

W bardzo atrakcyjnej formie przedstawione biogramy najważniejszych i najsłynniejszych monarchów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu. Życiorys każdego władcy napisany lekkim, przystępnym dla każdego czytelnika językiem. Prezentuje filiację (do niektórych biogramów dodane są tablice genealogiczne z wywodami przodków), najważniejsze wydarzenia z czasów panowania, anegdoty związane z danym władcą oraz próbę oceny postaci. Szczególnym walorem publikacji jest duże nagromadzenie fotografii dzieł sztuki z danej epoki znakomicie ilustrujące poszczególne biografie. Książka adresowana nie tylko dla uczniów, ale i każdego miłośnika tej epoki historycznej.

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń

Wielka Księga Patriotów Polskich

Wielka Księga Patriotów Polskich

SaiSa

Pierwsza na rynku wydawniczym publikacja przedstawiająca biogramy 500 postaci z historii Polski, które miały duży wpływ na bieg jej dziejów. Absolutną nowością jest fakt, że przed napisaniem tej Księgi został przeprowadzony swoisty plebiscyt przez wydawnictwo Biały Kruk, w którym czytelnicy oraz internauci przedstawiali swoje propozycje. Głównym kryterium przy zgłoszeniu danej postaci była bezinteresowna służba dla Polski na różnym polu: politycznym, społecznym, duszpasterskim i kulturalnym o zasięgu krajowym bądź lokalnym. Z szeregu propozycji wybrano pół tysiąca postaci. Niektóre z nich skazane niegdyś na zapomnienie są na nowo przypomniane gronu czytelników. Autorzy nie wykluczają, że powstaną kolejne tomy Księgi z następną serią osób zasłużonych dla naszego kraju. Księga jest podzielona na trzy odrębne części: Średniowiecze (X – XV w.), Nowożytność (XVI – XIX w.), XX w. i współczesność. Wszystkie biogramy zostały napisane przez znanych polskich historyków. Tekst pozbawiony naukowego żargonu jest lekki i przystępny dla każdego czytelnika. Całość ilustrują reprodukcje dzieł sztuki z epoki oraz konterfekty opisywanych postaci. Księga powinna stać się lekturą obowiązkową każdego Polaka.

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń

„NIKLOS KODA – Za szybą limuzyny”

O. Grenson, J. Dufaux

SaiSa

Cały cykl komiksowy NIKLOS KODA liczy obecnie 10 tomów opublikowanych we Francji. W Polsce ukazały się tylko dwie pierwsze części. Rysownik serii O. Grenson ma charakterystyczną dokładną wręcz detaliczną kreskę. Dla miłośników komiksu realistycznego to prawdziwa gratka. Sama aura komiksu sprawia wrażenie pewnej mistyczności, budzi niepokój…
Tytułowy bohater Niklos Koda jest Grekiem francuskiego pochodzenia. Pracuje jako agent do spraw niemożliwych we francuskiej tajnej agencji Biuro 9. Kieruje tą agencją piękna Marokanka Aisza Feruz. Po konflikcie, który zadecydował o wyrzuceniu Kody z agencji wydawało się, że droga do służb specjalnych jest już dla niego zamknięta. Tymczasem do Francji przybywa delegacja rządowa z Karaibów negocjować kontrakty na wydobycie surowców. Delegacji przewodzi osobisty doradca prezydenta Ozuto, Akbar Sanche wraz z żoną piękną Teodorą. W cieniu delegacji działa czarownik voodoo… Raptem negocjatorzy rządu francuskiego zapadają na dziwaczne choroby, agenci służb specjalnych giną w tajemniczych okolicznościach… Rząd francuski szuka pomocy u innych agencji. Aisza Feruz postanawia wezwać Niklosa Kodę do Biura 9 i powierzyć mu rozpracowanie groźnego czarownika. Niklos przystępuje do akcji. Tymczasem giną kolejni ludzie… Fabuła komiksu ciekawie opowiedziana trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Ocena: 5
Recenzuje: Marcin Białoń