Relacja z VII turnieju dobble

Turniej DOBBLE po trzyletniej przerwie został ponownie rozegrany w ramach cyklicznej imprezy wakacyjnej „Noc w Bibliotece” 21 VII 2021 r. Mistrzynią siódmej edycji turnieju została Maja Ostrowska. Zdobyła złoty medal, dwa dyplomy oraz nagrodę główną: złoty puchar zwycięzcy i grę edukacyjną „Odkrywamy Europę”. Gratulujemy!!!

W rozgrywkach turniejowych wzięło udział 9 osób (sami debiutanci). Przed rozpoczęciem zmagań grupowych uczestnicy rozegrali dwie rundy treningowe, a w nich dwie minigry: „Piekielna wieża” i „Studnia”. Trening wypadł znakomicie. Na rozgrywki grupowe uczestnicy wybrali minigrę „Piekielna wieża”.

Zawodnicy drogą losowania zostali podzieleni na trzy grupy: Czerwoną, Niebieską i Zieloną. Eliminacje miały zakończyć się po trzech rundach, które wyłaniały czterech półfinalistów. Zwycięzcy półfinałów mieli zagrać ze sobą o tytuł mistrzowski i główną nagrodę. Przed rozpoczęciem turnieju zostały przypomniane zasady fair play po czym rozpoczęły się rundy eliminacyjne. Turniej prowadził Marcin Białoń. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek w grupach, oprócz prowadzącego, czuwali również Joanna Słodyczka i Agata Majchrowicz.

Faza grupowa miała trzy rundy eliminacyjne. W Grupie Czerwonej rundę otwarcia wygrała Anna Jędrocha, niewiele ustępowała jej Lena Pawlikowska. Po słabszej pierwszej rundzie kolejne dwie wygrał Krzysztof Krawiec skutecznie narzucając swoją przewagę. Kroku dotrzymywała mu Anna Jędrocha. Ostatecznie okazało się, że zdobyli tyle samo punktów i potrzebna będzie dodatkowa runda o awans do półfinału. Rozgrywkę o jeden punkt wygrał Krzysztof Krawiec i awansował do dalszej rywalizacji.

Eliminacje w Grupie Niebieskiej przebiegały spokojnie i od początku pod przewagą Jakuba Saternusa. Bez problemu wygrał dwie pierwsze rundy, w ostatniej dał się trochę ponieść emocjom i trzecia odsłona fazy grupowej padła łupem Malwiny Mierniczak. Maja Pęksa w I rundzie dotrzymywała kroku Jakubowi, w kolejnych wyraźnie spasowała. Za to Malwina rozkręcała się z rundy na rundę wygrywając trzecią z nich. Jakub awansował do półfinału zdobywając 2 punkty więcej od Malwiny i 4 punkty więcej od Mai.

W Grupie Zielonej przebieg rozgrywek był jak u Alfreda Hitchcocka, najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie już tylko rosło. Emocje były tam tak duże, że omal nie wskakiwali na stolik 🙂 Rundę otwarcia wygrał Przemek Kumorowski i od razu stał się faworytem do awansu. Od początku narzucił swoją przewagę i utrzymał ją do końca rundy. Emocje trzymał jeszcze na wodze. Tuż za nim postępowała Maja Krawiec zajmując drugie miejsce, natomiast Maję Ostrowską zbyt poniosły emocje, miała za dużo chwil zawahania co znacząco wpłynęło na słaby wynik w I rundzie. Była to jednak cisza przed burzą. W kolejnej rundzie Maja przeszła niesamowitą metamorfozę. Role się odwróciły. Teraz to ona narzuciła przewagę i nie dała jej sobie odebrać do końca III rundy. Skutecznie trzymała emocje na wodze walcząc do ostatniej karty. Przemek w tempie gry niewiele ustępował Mai lecz słabiej panował nad emocjami, często się zastanawiał tracąc cenny czas i punkty. Po zakończeniu zmagań grupowych okazało się, że Maja i Przemek mają tyle samo punktów. O awansie do dalszej gry miała zdecydować runda dodatkowa. W rozgrywce o jeden punkt rywalizacja była dość wyrównana. Raz przewagę miała Maja, raz Przemek. W końcówce Maja narzuciła szybsze tempo gry i ostatecznie to ona awansowała do półfinału.

Przemek mimo porażki nie stracił szansy na awans, gdyż do półfinału awansował też jeden gracz z drugiego miejsca z największą liczbą punktów. Tyle samo punktów co Przemek miała też Anna Jędrocha z Grupy Czerwonej. Oboje rozegrali jedną rundę o awans w której zdecydowanie lepszy był Przemek.

Zmagania grupowe wraz z dogrywkami zakończyły się zwycięstwem Krzysztofa Krawca w Grupie Czerwonej, Jakuba Saternusa Grupie Niebieskiej i Mai Ostrowskiej w Grupie Zielonej.

Zwycięzcy eliminacji grupowych otrzymali złote medale, dyplomy i prawo do gry w półfinale. Nagrody wręczali Agata Majchrowicz (medale) i Marcin Białoń (dyplomy). Fotografie Joanna Słodyczka.
Nagrody dla uczestników turnieju ufundował Marcin Białoń.
Zdobywcy medali w Grupie Czerwonej:
I miejsce: Krzysztof Krawiec (złoty medal), 29 pkt
II miejsce: Anna Jędrocha (srebrny medal), 28 pkt
III miejsce: Lena Pawlikowska (brązowy medal), 25 pkt
Zdobywcy medali w Grupie Niebieskiej:
I miejsce: Jakub Saternus (złoty medal), 29 pkt
II miejsce: Malwina Mierniczak (srebrny medal), 27 pkt
III miejsce: Maja Pęksa (brązowy medal), 25 pkt
Zdobywcy medali w Grupie Zielonej:
I miejsce: Maja Ostrowska (złoty medal), 29 pkt
II miejsce: Przemysław Kumorowski (srebrny medal), 28 pkt
III miejsce: Maja Krawiec (brązowy medal), 25 pkt

Po zakończeniu rozgrywek eliminacyjnych nastąpiła krótka przerwa na przekąskę, uspokojenie emocji, nacieszenie się nagrodami i wspólne fotografie. Niebawem miały nastąpić rozgrywki półfinałowe. Z powodu trzyletniej przerwy w rozgrywaniu turnieju mistrzyni poprzedniej edycji nie brała udziału w nocnej imprezie (ograniczenia wiekowe) więc półfinały miały wyłonić dwóch zawodników, którzy powalczą ze sobą o tytuł mistrzowski.

Do półfinału awansowały dwie pary zawodników: Maja Ostrowska/Krzysztof Krawiec oraz Jakub Saternus/Przemysław Kumorowski (awans z drugiego miejsca po dogrywce). Zawodnicy na rozgrywki półfinałowe wybral minigrę „Studnia”. Jej największą zaletą jest duża szybkość. Tempo gry decyduje o liczbie zdobytych punktów, a tym samym o końcowym sukcesie. Pierwszy półfinał Mai z Krzysztofem prowadził Marcin Białoń, a drugi Jakuba z Przemkiem, Agata Majchrowicz.
Runda otwarcia pierwszego półfinału była wyraźnie wyrównana. Przewagę raz miał Krzysztof raz Maja. Ostatecznie Maja okazała się lepsza o jeden punkt. Za to w rundzie rewanżowej Maja od początku narzuciła szybkie tempo gry. Krzysztof skutecznie dotrzymywał jej kroku lecz w drugiej połowie rundy nie wytrzymał napięcia, częściej się zastanawiał i tracił punkty. Natomiast Maja zachowywała spokój, szybciej kojarzyła symbole, miała mało chwil zawahania i to jej przypadło zwycięstwo, i awans do finału turnieju.
W drugim półfinale Jakub z Przemkiem zakończyli zmagania w pierwszej rundzie remisem. W drugiej rundzie Jakub grał bardzo dobrze, świetnie panował nad emocjami, natomiast Przemek często się rozpraszał, miał za dużo chwil zawahania tracąc czas i punkty. W efekcie Jakub wygrał półfinał różnicą 13 punktów i awansował do finału.
Wyniki półfinału:
1. Maja Ostrowska 58 pkt
2. Krzysztof Krawiec 52 pkt
1. Jakub Saternus 62 pkt
2. Przemysław Kumorowski 49 pkt

Maja Ostrowska i Jakub Saternus awansowali do finału turnieju. Jakub do finału dotarł bez większych trudności, natomiast droga Mai była bardziej emocjonująca. Finaliści prezentowali taki sam wysoki poziom umiejętności gry stąd rywalizacja finałowa zapowiadała się bardzo obiecująco. Zawodnicy do rozgrywek o tytuł mistrzowski wybrali minigrę „Studnia”. Nad prawidłowym przebiegiem finału czuwali Agata Majchrowicz i Marcin Białoń. Po krótkiej przerwie rozpoczął się finał. Świadomość stawki turnieju udzieliła się nie tylko finalistom, ale też kibicującym. Napięcie wisiało w powietrzu. Maja i Jakub starali się panować nad emocjami. Grali bardzo rozważnie. Przez większą część pierwszej rundy żadne z nich nie miało zdecydowanej przewagi. Dopiero pod koniec gry emocje zaczęły uchodzić z Jakuba, pojawiły się chwile zawahania, co dało Mai okazję do narzucenia szybszego tempa gry i w efekcie wygrania rundy różnicą 3 punktów. Maja dzięki temu sukcesowi stała się faworytką do wygrania całego turnieju. W rundzie rewanżowej Maja była bardzo skupiona, presja działała na nią wyjątkowo mobilizująco, Jakub również zaczął spokojnie. W miarę upływu czasu przewaga Mai wzrastała, wykorzystywała każdą chwilę zawahania się Jakuba do podkręcenia tempa gry. Koniec rundy rewanżowej przebiegał już pod całkowitą dominacją Mai. Ostatecznie wygrała różnicą 15 punktów, triumfując w finale i zdobywając tytuł mistrzowski. Okrzyki, uściski i brawa zakończyły rywalizację turniejową.
Wyniki Finału VII Turnieju DOBBLE:
1. Maja Ostrowska 64 pkt
2. Jakub Saternus 46 pkt

Nowa mistrzyni DOBBLE Maja Ostrowska odebrała nagrody główne: złoty puchar zwycięzcy, dyplom za wygranie turnieju i grę edukacyjną, a finalista Jakub Saternus otrzymał srebrny puchar finalisty i dyplom za udział w finale. Nagrody wręczyli Agata Majchrowicz (puchary, gra) i Marcin Białoń (dyplomy).

Nagrody dla zwycięzcy i finalisty turnieju ufundował Marcin Białoń.
Mistrzowie Turnieju DOBBLE
1. Olga Sołtys 28 V 2015
2. Maria Chrobak 29 X 2015 (po raz pierwszy)
3. Zuzanna Czyszczoń 3 III 2016
4. Aleksandra Bochnak 21 VII 2016
5. Maria Chrobak 9 II 2017 (po raz drugi)
6. Elisa Roupsard 13 VII 2017

W roku 2018, 2019 i 2020 turniej nie został rozegrany.

7. Maja Ostrowska 21 VII 2021

M. Białoń

Zwyciężczyni turnieju Maja Ostrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *