Uczniowie w bibliotece

“… biblioteka, […] otwarta jest dla publiczności
i podaje młodzieży szczęśliwą przynętę,
starcom – źródło przyjemności życia,
bezczynnym – widowisko,
tym, co kochają pracę – odpoczynek,
uczniom – obfite zbiory wiadomości,
a wszystkim – wystawia pamiątkę,
która unieśmiertelni Założyciela”

(fragment napisu z 1747 r. na Bibliotece Załuskich w Warszawie)

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece uczniów rabiańskiej szkoły podstawowej. Młodzi ludzie z zainteresowaniem słuchali opowieści o książkach i bibliotekach z przeszłości (chyba największą sensacją dla drugoklasistów okazała się informacja o książkach na łańcuchach). Można było zapoznać się z różnymi formami książki – w tym dotknąć “elementarza” napisanego alfabetem Braille’a. Bibliotekarka opowiadała, czym jest obecnie biblioteka i co można w niej znaleźć i robić – bo przecież to nie ponura składnica zapomnianych ksiąg, ale barwny mikroświat oferujący informację, rozrywkę i dostęp do dóbr kultury – myślę, że coraz częściej podawanych w atrakcyjnej formie. Trochę czasu zajęło rozwiązywanie krzyżówki, trójka uczniów, którym udało się zapamiętać najtrudniejsze rzeczy z opowieści bibliotekarki otrzymało drobne upominki. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani drobnymi pamiątkami – mamy nadzieję, że teraz będą częściej zaglądać w nasze skromne progi.