Opowieści ze świata jurt, podniebnych klasztorów i pływających ogrodów

Po raz kolejny będziemy gościć w bibliotece nietuzinkową osobę – tym razem będzie to poeta i podróżnik Leszek Brągiel. Gość przybywa do nas z opowieściami pachnącymi wiatrem z azjatyckich stepów. Gdzie będzie go można spotkać?
17.01.(środa) godz. 10.00 – lokal biblioteki publicznej w Rabie Wyżnej
godz. 12.00 – lokal filii bibliotecznej w Sieniawie
18.01. (czwartek) godz. 10.00 lokal filii bibliotecznej w Skawie

Leszek Brągiel z Ogrodu Górskiego Wiatru w Górach Złotych
(Ziemia Kłodzka) z pogranicza polsko – czesko – morawskiego
Urodzony w 1954 roku
Poeta, opowiadacz, filozof, fotograf. Podróżnik, wędrowiec.
Przemierzał świat od Chin, Indii (w tym Himalaje), Mongolii, Turcji, Syrii, Izraela, Armenii, Azerbejdżanu, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Czech, Słowacji, Rosjii, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Austrii, Anglii, Belgii, Włoch, Norwegii, Grecji, Francji po Singapur i Malezję
Twórca wystaw fotograficznych, opowieści, pieśni i baśni.
Organizator, współorganizator i uczestnik wydarzeń artystycznych w różnych rejonach Polski przedstawiających kultury różnych krajów i epok.
Założyciel Ogrodu Górskiego Wiatru w Górach Złotych – miejsca spotkań i prezentacji różnorodnych form sztuki, goszczący artystów z wielu stron świata min. Japonii, Iranu, Izraela, Rosji, Ukrainy, Czech, Mongolii
Teksty i fotografie publikował w polskich i zagranicznych pismach literackich min. „Metafora”, „Okolice Poetów”, „Radostowa”, „Horyzonty”, „Scena”; „Kurier Krivbasu” i „Zolota Pektoral” (Ukraina), „SvetLik” (Czechy), „Stawanger Aftenblad” (Norwegia); antologiach – „Almanach Wałbrzyski”, „Nareszcie Wiosna”, „Pociąg naszego wieku”…
Teksty autorstwa L. Brągiela tłumaczone były min. na język ukraiński (A.Porytko), rosyjski (T.Izotowa), czeski (F.Vseticka).
W 2007 roku wydał zbiór poezji, prozy i fotografii zatytułowanych “Wędrówki po Ukrainie”.
W 2011 roku ukazało się drugie, rozszerzone (dwujęzyczne polsko-ukraińskie) wydanie “Wędrówek po Ukrainie”
Teksty poety z tego tomiku prezentowane były na wieczorach autorskich – spektaklach z udziałem zespołów i muzyków – „Nova Radist”, „Chair”, Tarasa Kompanichenki, Ostapa Kindrachuka, Danilo Pretsova (min. we Wrocławiu, Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku Zdroju, Ołomuńcu (Czechy), Kijowie (Ukraina), Sudaku i Eski Kermen (Krym))
W roku 2016 ukazały się „Bajki i bajania bystrzyckie” autorstwa Leszka Brągiela
Leszek Brągiel przedstawiany był w wielu audycjach radiowych (min. PR III Polskiego Radia), reportażach telewizyjnych (min. PR I i II TVP) i artykułach prasowych (min. „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”)
Od lat działa również na rzecz społeczności lokalnej Ziemi Kłodzkiej prowadząc wykłady, spotkania edukacyjne i artystyczne, koncerty, warsztaty, dla młodzieży szkolnej i dorosłych, opowiadając baśnie i bajki w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, ośrodkach kultury oraz na terenie Ogrodu Górskiego Wiatru.