“Powiew halnego i historii w najnowszej poezji”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z poezją Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty,które odbędzie się 09.06 (czwartek) o godzinie 14.00 w rabiańskiej bibliotece. Warto pochylić się nad pięknymi, dopracowanymi utworami jednej z najbardziej utalentowanych poetek Krakowa. Jest w nich urok doskonałej formy i głębi przemyśleń, a zarazem kobieca subtelność ujmowania rzeczywistości.

MAGDALENA WĘGRZYNOWICZ-PLICHTA
madzia
poetka, mgr socjologii, pedagog, redaktor, wydawca

urodzona w 1959 r. w Warszawie, mieszka w Krakowie;
od 1999 r. do chwili obecnej redaktor naczelny Wydawnictwa IDEA;
od 2004 r. prowadzi Wydawnictwo SIGNO;
redaktor kwartalnika literacko-kulturalnego LiryDram;
w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie prowadzi „Warsztaty twórczego pisania”.

Autorka siedmiu tomów wierszy: „Doznania” (1998), „Anemony” (2003), ,,Łaptaki” (2005), „Kalkomanie” (2007), „Pokolenia” (2009), „Miraże” (2014), „Artefakty” (2015), w przygotowaniu „Safoniana” i „Pieśni”. Utwory z ww. tow. poetyckich tłumaczone były na język angielski, niemiecki, rosyjski i rumuński; prezentowane m.in. przez Annę Dymną, Ewę Stolcman, Agnieszkę Szymszajner, Bożenę Adamek, Beatę Malczewską.

Od debiutu w 1998 r. pisze i publikuje poezję oraz prozę, ma na swoim koncie także opracowania redakcyjne, wywiady i omówienia krytyczne, udział w antologiach i almanachach okolicznościowych. Swoje utwory prezentowała w Saloniku Anny Dymnej w Bielsko-Białej i Andrychowie, w czasie festiwali literackich w Warszawie, Londynie, Wilnie i Wiedniu. Wcześniej laureatka wielu konkursów literackich, obecnie zasiada jako juror. Animatorka kultury, która nie stroni od pracy społecznej na rzecz środowisk literackich, promując poezję stale współpracuje ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury i Klubem Dziennikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie.

Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu i Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina ukończyła w Sochaczewie na Mazowszu, niedaleko Żelazowej Woli. Tytuł magistra socjologii uzyskała w Krakowie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uprawnienia pedagogiczne – po ukończeniu studiów podyplomowych. W latach 1987-1994 pracowała jako nauczyciel nauczania początkowego i języka polskiego w szkole podstawowej. W latach 1995-1998 pracowała jako rzecznik prasowy i redaktor w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W 1999 r. objęła w Wydawnictwie IDEA stanowisko redaktora wydawnictw medycznych, obecnie jest redaktorem wydawnictw edukacyjnych. Od 2004 r. prowadzi własną działalność wydawniczą – Wydawnictwo SIGNO, w którym wydaje współczesną literaturę piękną.

Wiersze na stronie PISARZE.PL