V Turniej DOBBLE – relacja

V Turniej DOBBLE w Gminnej Bibliotece Publicznej już za nami. Mistrzynią jubileuszowej edycji została Maria Chrobak, uczennica II klasy Gimnazjum w Rabie Wyżnej. Zdobyła złoty medal, dwa dyplomy i nagrodę główną turnieju: grę planszową „TAJEMNICE PODZIEMIA”. Gratulujemy!!!

W turnieju wzięło udział 12 osób. Wśród uczestników zadebiutowała Daria Dawidowska. Zawodnicy zostali podzieleni na cztery grupy oznaczone osobnym kolorem. Rozgrywki eliminacyjne kończyły się po trzech rundach, które wyłaniały czterech półfinalistów. Zwycięzcy półfinałów mieli zagrać ze sobą o tytuł mistrzowski i nagrodę główną. Przed rozpoczęciem turnieju rozegrano jedną rundę treningową. Turniej prowadził Marcin Białoń.

5turniej (21)

5turniej (24)

5turniej (25)

Faza grupowa miała trzy rundy eliminacyjne. Rozegrano w nich bardzo szybką mini-grę „Studnia”. Grupę Czerwoną zdominowały zmagania broniącej tytułu mistrzyni IV edycji Aleksandry Bochnak z Marią Chrobak. Mistrzyni II edycji okazała się jednak lepsza pewnie wygrywając dwie z trzech rund i tym samym zapewniając sobie awans do półfinału. W Grupie Niebieskiej pierwszą rundę wygrała Marta Chrobak, ale kolejne dwie nieoczekiwanie padły łupem turniejowej weteranki Kingi Jagódki, która po raz pierwszy awansowała do półfinału rozgrywek. W Grupie Zielonej wszystkie rundy wygrała Wiktoria Chlipała. Rywalizacja Rafała Słodyczki z Filipem Czyszczoniem miała wyrównany przebieg . Ostatecznie Rafał zajął drugie miejsce. W Grupie Żółtej gra toczyła się praktycznie między siostrami. Wygrana i awans do półfinału przypadły starszej – Marcelinie. Jak zwykle największe emocje były w III rundzie, gdy decydowały się losy awansu do półfinału turnieju. Zawodnicy nie odpuszczali. Liczył się każdy punkt. Niektórzy gracze z emocji prawie wskakiwali na stoliki :-). Zwycięzcy eliminacji grupowych otrzymali złote medale, dyplomy i prawo do gry w półfinale.

5turniej (27)

5turniej (28)

5turniej (29)

Zdobywcy medali w Grupie Czerwonej:
I miejsce: Maria Chrobak (złoty medal), 39 pkt
II miejsce: Aleksandra Bochnak (srebrny medal), 33 pkt
III miejsce: Beata Kurek (brązowy medal), 24 pkt

Zdobywcy medali w Grupie Niebieskiej:
I miejsce: Kinga Jagódka (złoty medal), 38 pkt
II miejsce: Marta Chrobak (srebrny medal), 34 pkt
III miejsce: Zuzanna Czyszczoń (brązowy medal), 26 pkt

Zdobywcy medali w Grupie Zielonej:
I miejsce: Wiktoria Chlipała (złoty medal), 45 pkt
II miejsce: Rafał Słodyczka (srebrny medal), 26 pkt
III miejsce: Filip Czyszczoń (brązowy medal), 25 pkt

Zdobywcy medali w Grupie Żółtej:
I miejsce: Marcelina Chmielarczyk (złoty medal), 39 pkt
II miejsce: Emilia Chmielarczyk (srebrny medal), 33 pkt
III miejsce: Daria Dawidowska (brązowy medal), 24 pkt

5turniej (36)

5turniej (43)

5turniej (47)

5turniej (50)

5turniej (54)

Kwadrans po dekoracji zawodników przystąpiliśmy do rozgrywek półfinałowych. Mistrzyni poprzedniej edycji nie obroniła zdobytego tytułu więc półfinały miały wyłonić dwóch zawodników, którzy powalczą ze sobą o tytuł mistrzowski. Do półfinału awansowały dwie pary graczy: Marcelina Chmielarczyk i Kinga Jagódka oraz Wiktoria Chlipała i Maria Chrobak. Zawodniczki rozegrały dwie rundy mini-gry „Piekielna wieża”. Zawodnik z największą liczbą zdobytych punktów awansował do finału turnieju. Zmagania o finał okazały się bardzo zacięte. Obie rundy pierwszego półfinału wygrała Kinga Jagódka, po raz pierwszy osiągając finał turnieju. W drugim półfinale Maria Chrobak nieoczekiwanie (o trzy punkty!) przegrała pierwszą rundę, za to w rewanżowej nie dała szans Wiktorii zdobywając 41 pkt. (najwyższy do tej pory wynik w półfinałach) i po raz trzeci awansowała do finału turnieju.

5turniej (2)

Po przerwie na pizzę i fotografie rozpoczął się Wielki Finał. Kinga miała swój „dzień konia” a starcie ze świetnie grającą Marią zapowiadało się emocjonująco. Finalistki rozegrały jedną rundę szybkiej mini-gry „Studnia”. Zgodnie z oczekiwaniami Maria zdominowała finał. Grała bardziej płynnie niż Kinga, nie miała zbyt wielu momentów zawahania. Szybkie starcie finałowe zakończyło się jej zwycięstwem. Po raz pierwszy w historii turnieju tytuł mistrzowski dwukrotnie wywalczyła ta sama osoba. Mistrzyni i wicemistrzyni pogratulowały sobie sportowej walki. Okrzyki, uściski i brawa nagrodziły zakończenie zmagań finałowych.

5turniej (57)

5turniej (6)

5turniej (10)

Dwukrotna mistrzyni DOBBLE Maria Chrobak odebrała dyplom za wygranie turnieju i nagrodę główną ufundowaną przez Bibliotekę a finalistka otrzymała dyplom za udział w finale. Nagrody wręczył Marcin Białoń.

Po wszystkim wykonaliśmy sobie pamiątkowe fotografie i… do zobaczenia na szóstej edycji w wakacje!

Mistrzowie Turnieju DOBBLE

1. Olga Sołtys 28 V 2015
2. Maria Chrobak 29 X 2015 (po raz pierwszy)
3. Zuzanna Czyszczoń 3 III 2016
4. Aleksandra Bochnak 21 VII 2016
5. Maria Chrobak 9 II 2017 (po raz drugi)

M.Białoń

1 komentarz

• Jeden z najlepszych turniejów jakie rozegraliśmy :-).

1. Gratulacje dla Maryśki :-). Jest świetna w tej grze. Nie jestem zdziwiony, że znowu zasiadła na tronie :-).
    2. Gratulacje dla Kingi :-). Zaskoczyła wszystkich docierając do finału. Zapach świeżutkiej pizzy podziałał na nią niezwykle mobilizująco :-).
    3. Zuzanna jak zwykle wskakiwała na stolik :-).
    4. Jestem pewny, że w kolejnym turnieju Rafał z Filipem będą się bić o 1 miejsce w grupie :-).
    5. II runda półfinału Marii z Wiktorią to był prawdziwy rarytas. Tylu punktów nie udało się zgromadzić jeszcze żadnemu graczowi :-).
    6. Gratulacje również dla Darii, naszej debiutantki turniejowej :-).
    7. Pizza była pyszna ;-).