„Niebo w ramionach” – relacja

W czwartek, 27.04 w bibliotece odbył się III Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza. Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Jabłonce, Zakopanem, Spytkowicach, Harkabuzie, Bielance, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły podstawowej i z gimnazjum w Rabie Wyżnej. W sumie sześćdziesięciu recytujących!

Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach.

W jury w kategorii szkół podstawowych zasiedli: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta (poetka krakowska), Anna Tawłowicz (żona Patrona konkursu) oraz Marcin Białoń. Po wysłuchaniu 29 recytujących postanowiono nagrodzić następujące osoby:
I miejsce Urszula Pyka (Rokiciny)
II miejsce Wiktoria Stachowicz (Spytkowice)
III miejsce Tymoteusz Szarlej (Harkabuz)
wyróżnienia:
Izabela Kuska (Raba Wyżna)
Ewelina Michalska (Raba Wyżna)
Piotr Parzątka (Spytkowice)

W jury w kategorii gimnazjów zasiedli: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, Anna Tawłowicz oraz Małgorzata Hrycaj (poetka ze Szczecina). Jurorzy wysłuchali 31 uczestników i nagrodzili następujące osoby:
I miejsce Natalia Luberda (Raba Wyżna)
II miejsce Weronika Nowak (Raba Wyżna)
III miejsce Zuzanna Czyszczoń (Raba Wyżna)
wyróżnienia:
Eliza Antolak (Raba Wyżna)
Weronika Łaciak (Raba Wyżna)
Klaudia Maćkowiak (Raba Wyżna)

Jurorzy bardzo mocno podkreślali wysoki poziom konkursu, młodzi ludzie (w obydwu kategoriach) byli świetnie przygotowani. Zaskakujące jest to, że niektórzy gimnazjaliści zmierzyli się z trudniejszymi wierszami J.Tawłowicza, w których pojawiają się cierpienie i śmierć – i fantastycznie potrafili je zinterpretować. Cóż można powiedzieć – gratulujemy recytującym i ich opiekunom! Tym razem udało się nagrodzić wszystkich – główne nagrody zapewniła biblioteka, laureaci miejsc I-III otrzymali wydane w formie książkowej wywiady o przewodnikach tatrzańskich autorstwa J.Tawłowicza (nagrody ufundowane przez Annę Tawłowicz), pozostali uczestnicy otrzymali książki Wydawnictwa Signo (którego właścicielką jest M.Węgrzynowicz-Plichta). Każdy uczestnik otrzymał również pamiątkowy dyplom i pocztówkę literacką z wybranym wierszem Patrona konkursu.

Oczekując na werdykt jury Goście biblioteki mogli wysłuchać przepięknego montażu słownego opartego na wierszach Jerzego Tawłowicza – wykonały go aktorki zakopiańskiej Sceny A2 im. J.Tawłowicza – Grażyna Syrzistie i Anna Zawisza. Myślę, że wszyscy słuchający byli tak urzeczeni, jak Wasza bibliotekarka. Po spotkaniu można było już spokojnie obejrzeć wystawę zdjęć górskich autorstwa J.Tawłowicza i porozmawiać z poetami, którzy dotarli na nasze spotkanie – oprócz osób będących w jury na sali znaleźli się Krzysztof Kokot, Zbigniew Tlałka i Adam Kwiatek – niezawodni Przyjaciele rabiańskiej biblioteki.

Myślę, że konkurs najlepiej mogą podsumować słowa Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty: „ Kiedy kolejne pokolenia z upodobaniem recytują te same wiersze, tworzy się międzypokoleniowa więź, której nic nie rozerwie – tworzy się zrozumienie i potrzeba pielęgnowania tych samych wartości – w poezji Jerzy Tawłowicza piękno, prawda i dobro są drogowskazami ku lepszemu życiu w zgodzie ze sobą i innymi, których spotykamy na drodze swojego życia”. Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą się angażować w przedsięwzięcie, które służy zachowaniu pamięci o Poecie tak ważnym w naszym regionie.

Jesteśmy wdzięczni, że Małopolska Kurator Oświaty objęła nasz konkurs Patronatem Honorowym, podnosząc jego rangę i znaczenie. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy się spotkać po raz trzeci.

Recytujący 🙂

Nagrody i jurorzy

Laureaci

Scena A2

2 thoughts on “„Niebo w ramionach” – relacja

 1. Gratuluję wszystkim uczestnikom 🙂 🙂 🙂
  jak pięknie powiedziała Magdalena Węgrzynowicz Plichta – łączą nas między pokoleniami wartości widoczne w wierszach Jurka TAWłOWICZA
  I dlatego dobrze jest
  pisać 🙂
  czytać 🙂
  słuchać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *