“Rabianie w Powstaniu Warszawskim” – relacja

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości biblioteka postanowiła przybliżyć rabiańskiej młodzieży naszą historię, Na pierwszym ze spotkań nawiązaliśmy do Powstania Warszawskiego. Joanna Słodyczka zaledwie zasygnalizowała drogę, która poprowadziła naszych bohaterów do Warszawy : rabiańska placówka AK „Kora” obsługująca szlak przerzutowy „Szkoła”, tajna szkoła we dworze i Dywizja Górska będąca zbrojnym ramieniem Konfederacji Tatrzańskiej walczącej ze zdrajcami z Goralenvolku będą omawiane na kolejnych spotkaniach. Gdy doszło do aresztowań w 1942 r. kilku osobom udało się uciec i schronić w Warszawie. Byli to Antonii i Wanda Głowińska (ten pierwszy zatrzymał się u kuzynów – Zollów, którzy w Rabie zrobili tajną maturę) oraz Eugeniusz Iwanicki. I o ich udziale w Powstaniu Warszawskim opowiedział młodzieży Leszek Lisiecki. Gość ze Skwierzyny ma olbrzymią wiedzę na ten temat. Po krótkim wprowadzeniu w historię wybuchu Powstania, polityce „sojuszników” czekających na drugim brzegu aż Polacy się wykrwawią i drogach ludzi którzy nie tylko w sposób zorganizowany ale również całkiem spontaniczny przyłączali się do walczących nastąpiło przedstawienie naszych bohaterów – ich epizodów powstańczych. Zgromadzeni mogli na zdjęciach lotniczych z tamtego okresu prześledzić miejsca, gdzie walczyli nasi, gdzie był punkt szpitalny, w którym Wanda Głowińska pracowała jako sanitariuszka, gdzie zginął Iwanicki. Z pewnością można było szerzej rozwinąć temat, ale młodzież miała ograniczony czas i prelegenci musieli się do niego dostosować. W bibliotece pozostali dorośli miłośnicy historii, którzy jeszcze przez pewien czas dyskutowali o Rabie w czasie II wojny i o powstańczej Warszawie. Kolejne spotkania już na wiosnę, a dla młodzieży biblioteka przygotowuje szczególnie atrakcyjną formę nauki historii – śledźcie naszą stronę.