ZNAJDZIESZ MNIE KROPLĄ ROSY W TRAWIE – RELACJA

W czwartek, 26.04 w bibliotece odbył się IV Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza. Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Jabłonce, Zakopanem, Spytkowicach, Skawie, Rabce, Obidowej, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły podstawowej i z gimnazjum w Rabie Wyżnej – w sumie pięćdziesięciu recytujących.

W jury w tym roku zasiedli: Danuta Perier-Berska (poetka krakowska), Anna Tawłowicz (żona Patrona konkursu) oraz Małgorzata Hrycaj (poetka ze Szczecina)

W kategorii szkoły podstawowe po wysłuchaniu 27 recytujących Jurorzy postanowili nagrodzić następujące osoby:
I miejsce – Marta Dydziak (Sieniawa)
II miejsce – Agata Błoniarz (Obidowa)
III miejsce – Wiktoria Stachowicz (Spytkowice)
wyróżnienia: Urszula Pyka (Rokiciny Podhalańskie), Maria Pyka (Rokiciny Podhalańskie), Jan Roliński (Raba Wyżna)

W kategorii gimnazja Jurorzy wysłuchali 23 uczestników i nagrodzili następujące osoby:
I miejsce – Justyna Sołtys (Skawa)
II miejsce Klaudia Maćkowiak (Raba Wyżna)
III miejsce Anna Pustelnik (Rabka Zdrój)
wyróżnienia: Katarzyna Kalemba (Rabka Zdrój) , Weronika Nowak (Raba Wyżna), Anna Lenart (Jabłonka)

Jurorzy mocno podkreślali wysoki poziom konkursu, młodzi ludzie (w obydwu kategoriach) byli świetnie przygotowani, nie bali się zmierzyć nawet z trudniejszymi wierszami Patrona konkursu. Gratulujemy recytującym i ich opiekunom!
Tym razem również udało się nagrodzić wszystkich – główne nagrody zapewniła biblioteka, laureaci miejsc I-III otrzymali przedpremierowe wydanie poezji Jerzego Tawłowicza „Wiersze z zapamięci” – seria limitowana, jeszcze bez twardej okładki i ISBN – specjalnie dla uczestników konkursu (nagrody ufundowane przez Annę Tawłowicz), nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali wydane w formie książkowej wywiady „Przewodnicy tatrzańscy” autorstwa J.Tawłowicza (nagrody ufundowane przez Przewodników Tatrzańskich), wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali książki Wydawnictwa Signo (którego właścicielką jest Magdalena Węgrzynowicz-Plichta) oraz pamiątkowe dyplomy.

Podczas pierwszej przerwy, po wysłuchaniu osób recytujących ze szkół podstawowych do zebranych zwrócili się Przewodnicy Tatrzańscy– do Raby przyjechał Jan Palider i Stanisław Apostoł. Mogliśmy usłyszeć opowieść o Jerzym Tawłowiczu jako przewodniku i wspaniałą interpretację wiersza górskiego.

Oczekując na końcowy werdykt jury, podczas drugiej przerwy Goście biblioteki mogli wysłuchać przepięknego montażu słownego opartego na wierszach Jerzego Tawłowicza – wykonali go aktorzy zakopiańskiej Sceny A2 im. J.Tawłowicza – Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno. Myślę, że wszyscy słuchający byli tak urzeczeni, jak Wasza bibliotekarka.

Po rozdaniu nagród można było już spokojnie obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa J.Tawłowicza, skosztować ciasta i porozmawiać z poetami, którzy dotarli na nasze spotkanie – oprócz osób będących w jury na sali znaleźli się Wanda Szado-Kudasikowa, Renata Klamerus, Krzysztof Kokot i Adam Kwiatek – niezawodni Przyjaciele rabiańskiej biblioteki.

Święto pamięci dobiegło końca. Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą się angażować w przedsięwzięcie, które służy zachowaniu dorobku Poety tak ważnego w naszym regionie.

Jesteśmy wdzięczni, że Małopolska Kurator Oświaty objęła nasz konkurs Patronatem Honorowym, podnosząc jego rangę i znaczenie.


Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy się spotkać po raz czwarty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *