„Goralenvolk – Konfederacja Tatrzańska : akcja i reakcja” – relacja.

Są w naszej historii wydarzenia szczytne, ale są również tematy trudne. Z jednymi i drugimi postanowiliśmy się zmierzyć w bibliotece. W temat Goralenvolku i Konfederacji Tatrzańskiej bardzo ciekawie wprowadził nas specjalista w tej dziedzinie – Wojciech Szatkowski – pracownik Muzeum Tatrzańskiego, autor doskonałego opracowania książkowego „Goralenvolk : historia zdrady”. Powiedział o korzeniach zdrady, o akcji zmontowanej przez Niemców i o reakcji górali, jaką było zmontowanie przez Augustyna Suskiego “Konfederacji Tatrzańskiej”. Później zabrała głos Wasza bibliotekarka. Przypomniała mieszkańców Raby, których działalność związana była z Goralenvolkiem, (opowieść oparta o bezpośrednie relacje), o niejednoznacznych postawach tych, którzy działali w ruchu będącym synonimem zdrady. Później przywołała naszych bohaterów – w Rabie działała bowiem Konfederacja Tatrzańska, a dokładniej zbrojne ramię tej organizacji – „Dywizja Górska” podlegająca bezpośrednio Rządowi Polskiemu w Londynie. Padły nazwiska dowódcy mjr Edwarda Gotta-Getyńskiego „Sosnowskiego”, por. Eugeniusza Iwanickiego (szefa kontrwywiadu), Zofii Augustyn „Zośki” (łączniczki), Wojciecha Gila „Wójta” i księdza Kądziołki „Zdzicha”(kapelana KT). W pigułce zostały przedstawione ich losy. Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa udostępniona nam przez Marię Fróg – spotkanie się zakończyło, ale ciekawie skomponowane plakaty przybliżające tematykę będzie można oglądać jeszcze do końca czerwca. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli z nami być, Prelegentowi z Zakopanego, którego słuchało się z zapartym tchem, a w szczególny sposób Państwu Sułkowskim – córce por. Iwanickiego z mężem, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.