Noc w bibliotece „Szukając kwiatu paproci” – relacja

Za nami jubileuszowa, X Noc w Bibliotece. Tym razem bawiliśmy się w klimatach słowiańskich. W bibliotece zagościły cztery plemiona : Dębowiercy, Skorusini, Jedliczanie i Bukowianie. Jak w poprzednich latach pierwszym zadaniem dla młodych Słowian było namalowanie świata, w którym się znaleźli. Na płachtach papieru pojawiły się istoty z mitologii słowiańskiej – wypatrzyłam m.in. utopce, rusałki i płanetniki – podczas tworzenia można było skorzystać z rysunkowych podpowiedzi z dwutomowego „Bestiariusza słowiańskiego”, było świętojańskie ognisko i… smartfon, przez który jedna z grup zajrzała w minione pogańskie czasy. Potem jak za dawnych czasów przy ognisku trzeba było podzielić się opowieścią (u nas na temat narysowanych obrazów) – tu szczególnie wykazała się Ludomira (Laura Haras).

Kolejną atrakcją przybliżającą nas do świata Słowian były warsztaty z tworzenia „motanek” – słowiańskich lalek. Poprowadziła je Izbygniewa (Iwona Monikowska), która przybyła do nas z całkiem współczesnej Skrajniwy spod Częstochowy. Pomagała jej Dalebora (Adriana Jarosz) spod Opola, która bawiła się z nami podczas poprzedniej nocy. Było trochę śmiechu przy „motankach”. Kto by pomyślał, że chłopcy potrafią tak dobrze pleść warkocze…

Plemiona musiały zmierzyć się też z rozwinięciem fragmentu tekstu – tym razem sięgnęliśmy po „Bitwę o gród Sędziwoja” T. Kruczka. W opowieściach – zgodnie z prośbą nie pojawiły się tym razem lalki barbie, Batman czy piłkarze (temat na topie), za to były stworzenia z wierzeń słowiańskich. Jedynym problemem było odczytanie zapisanego tekstu.

Słowianie rywalizowali o to, kto będzie panował – tak też stało się w bibliotece. Nie używaliśmy siły fizycznej lecz potęgi intelektu. W pierwszym zadaniu należało dopisać litery do słowa LAS – rekordziści znaleźli kilkanaście takich słów (m.in. LASer, pLASter czy goLAS). Potem już było stopniowanie trudności. Ile słów można ułożyć z wyrazów SWAROŻYC i DZIEWANNA? Rekordziści (Skorusini) ułożyli 59 w 15 minut. Najtrudniej było chyba ułożyć rymowankę używając słów przygotowanych zawczasu w bibliotece – dwie grupy wykorzystały wszystkie słowa, jedna użyła wyłącznie zaproponowanych wyrazów, nie dokładając nic od siebie. Chyba najwyższa szkoła jazdy.
Po zliczeniu orzechów, które służyły zamiast punktów w rywalizacji, wyłoniono najsilniejsze plemię – Dębowiercom pomagał chyba sam Perun, którego uosabiał dąb.

W międzyczasie Dalebora rysowała swoje wyobrażenia postaci zaludniających mitologię słowiańską:

W końcu nadszedł czas poszukiwań kwiaru paproci, pod którym schowano słodki skarb ufundowany przez poprzednią szefową biblioteki Alicję Grucę. Ścieżki zagadek wiodły w najbardziej nieprawdopodobne miejsca. Ciekawe, które miejsce według poszukiwaczy sprawiło największą trudność – „pod tkaniną”, „ugaś pragnienie” czy „w zieleni” ? To już mogą ocenić tylko uczestnicy zabawy. Zebrawszy wszystkie elementy znalezione podczas poszukiwań okazało się, że do skarbu może dotrzeć tylko najmocniejsza osoba z najsilniejszego plemienia. Trzeba ją było wyłonić. W plemieniu Dębowierców zabrakło jednej osoby, która skorzystała z przywileju nocy i poszła spać, więc na czas rywalizacji do plemienia dokoptowaliśmy Słowiankę z innego plemienia. I właśnie ona – Tomiła (Agnieszka Żegleń) wygrała rywalizację polegającą na narysowaniu węglem drzewnym na kartonie wiszącym na szyi przeciwnika regularnego koła. Po samodzielnym rozwiązaniu ostatniej zagadki Tomiła sięgnęła po skarb i rozdzieliła go sprawiedliwie pomiędzy plemiona.

Udało się nam dotrzeć do świtu słuchając słowiańskich śpiewów i opowieści – niektórych strasznych, niektórych mniej. Powoli kończył się czas pogaństwa, przypomnieliśmy Chrzest Polski, który skierował nasz kraj ku zupełnie innym wartościom. Rano czekało śniadanie i powrót do domów. Po takiej nocy chyba były ciekawe sny.

Serdecznie dziękuję osobom, które pomogły zorganizować noc : gościom z daleka Iwonie Monikowskiej i Adrianie Jarosz i wolontariuszce z Raby Aleksandrze Bochnak za pomoc w prowadzeniu zajęć i opiekę nad grupami oraz Alicji Gruca za ufundowanie słodyczy.

WIDZIMY SIĘ ZA ROK :) ?

Skomentuj

Skip to content