Lekcja historii w Sieniawie

W dniu 26.08.2018 r. w deszczowe, zimne popołudnie, w ołtarzu polowym z drewna modrzewiowego, grupa dzieci, młodzieży i dorosłych pokazała przepiękną lekcję historii na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień był wielce nieprzyjazny pod względem aury, ale znamienny, gdyż licznie zebrana publiczność mimo chłodu i niewygody z wielką uwagą wysłuchała programu artystycznego pt. „Kwiaty Polskie”. Kwiatami nazwaliśmy osoby – patriotów żyjących w czasach, gdy Ojczyzna nie miała suwerenności. O nich była ta lekcja historii – o tych, którzy „przenieśli” polskość i duchowość przez ciemny okres naszej historii. Podczas wydarzenia zabrzmiał piękny śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu pani Małgorzaty Zięby z zespołem „Wniebogłosy” oraz solistek Marty Dydziak i Martyny Plewy. Zachwycał też śpiew pań ze Stowarzyszenia „Zakątek Sieniawski”, które wykonały utwory z okresu powstania listopadowego i styczniowego. Młodzi aktorzy recytowali wiersze patriotyczne z epoki zniewolenia oraz prozę w formie teatru faktu, natomiast miejscowy historyk Krystian Wisła opowiedział o historii zabytkowego kościoła p.w. św. Antoniego z Padwy – świadka walki o niepodległość. W momencie prezentowania postaci z okresu niewoli (bohatera), w wazonie przed ołtarzem młodzi ludzie umieszczali symboliczny kwiat będący znakiem, że ta osoba jest cennym kwiatem dla naszego społeczeństwa. Powstał w ten sposób ogromny bukiet (ok. 100 kwiatów), który podziwiali zebrani widzowie, przypominając sobie lekcje historii z okresu lat szkolnych.
Wokół kościoła, na niewielkim dziedzińcu została umieszczona plenerowa wystawa pt. „Ścieżki do wolnej i niepodległej”. W osiemnastu fotogramach zaistniała opowieść o zdobywaniu niepodległości na naszym, podhalańskim terenie. Tę artystyczną wizję przekazali i opracowali: pani Sylwia Matejczyk – miejscowa bibliotekarka – oraz panowie Robert i Krystian Wisłowie – ojciec i syn – miłośnicy historii naszej małej ojczyzny. Wójt gminy Raba Wyżna – pan Andrzej Dziwisz z radością otwarł wystawę i postanowił, że będzie ona gościć w kolejnych sołectwach naszej gminy.
Na pamiątkę historycznego spotkania młodzi aktorzy poprosili widzów o zapisanie swoich nazwisk na ręcznie ilustrowanych kartach, które zostaną zachowane w annałach naszej parafii i przekazane pod pieczę Księdza Proboszcza Andrzeja Jelenia, który otrzyma kompletną dokumentację tego wydarzenia.
Aby stać się jednością, w programie zaistniał wspólny śpiew pieśni patriotycznych i kościelnych, takich jak „Rota”, „Chwalcie łąki umajone” oraz „Ja to mam szczęście („Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”) itp.
Po koncercie wszyscy podeszli do sceny i zostali uwiecznieni na wspólnej, rodzinnej fotografii. Na uwagę zasługuje fakt, że przygotowanie tego wydarzenia trwało około sześć miesięcy i zgromadziło 36 wykonawców: dzieci, młodzież i dorosłych.
Inicjatorką i organizatorką wydarzenia jest p. Teresa Rusnak, członkini Stowarzyszenia Oświatowego „Echo” w Rabie Wyżnej i działająca w Stowarzyszeniu „Zakątek Sieniawski”. Oba stowarzyszenia oraz sołtys wsi – pan Tadeusz Chlebek, pomagali całemu zespołowi teatralnemu „Jastrzębie” z Sieniawy, gorąco popierając tę inicjatywę.
Fotografie wykonał pan Robert Wisła.
Opracowanie: Renata Węglarczyk – Prezes Stowarzyszenia „Zakątek Sieniawski”
Sieniawa, 28.08.2018r

Skomentuj

Skip to content