„JAKIE BĘDZIE IMIĘ TWOJE PO LATACH”

W poniedziałek, 29.04 w bibliotece odbył się V Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza. Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Nowym Targu, Skawie, Podsarniu, Sieniawie, Chabówce, Obidowej, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły w Rabie Wyżnej – w sumie pięćdziesięciu recytujących.

W jury ponownie zasiadły: Danuta Perier-Berska (poetka krakowska), Anna Tawłowicz (żona Patrona konkursu) oraz Małgorzata Hrycaj (poetka ze Szczecina)

Jurorki

W kategorii młodszej po wysłuchaniu 27 recytujących Jurorzy postanowili nagrodzić następujące osoby:

Kategoria I (klasy V-VI)

I miejsce : Michał Piłat (Nowy Targ 4)

II miejsce: Julia Talaga (Sieniawa)

III miejsce: Dominik Pyka (Rokiciny)

Wyróżnienia:

Kinga Bała (Nowy Targ 4)

Wiktoria Bryniarska (Nowy Targ 4)

Magdalena Zaremba (Chabówka)

W kategorii starszej Jurorzy wysłuchali 23 uczestników i nagrodzili następujące osoby:

Kategoria II (klasy VII-VIII, gimnazja)

I miejsce : Klaudia Cisek (Raba Wyżna)

II miejsce: Marta Dydziak (Sieniawa)

III miejsce: Paweł Domalik

Wyróżnienia:

Justyna Sołtys (Skawa 1)

Iwona Szpak (Raba Wyżna)

Sonia Dźwigoł (Skawa 1)


Klaudia Cisek

Michał Piłat

Oceniający mocno podkreślali wysoki poziom konkursu, młodzi ludzie (w obydwu kategoriach) byli świetnie przygotowani, nie bali się zmierzyć nawet z trudniejszymi wierszami Patrona konkursu. Najbardziej lubianym wierszem w tym roku był utwór „Moje góry”.Gratulujemy recytującym i ich opiekunom – zarówno rodzicom jak i nauczycielom.

Laureaci dostali nagrody książkowe, m.in. tomiki Małgorzaty Hrycaj – zaraz po ogłoszeniu wyników można było porozmawiać z jurorką i otrzymać autograf. Konkurs był jubileuszowy, dzięki Annie Tawłowicz mogliśmy nagrodzić wszystkich uczestników tomem poezji Jerzego Tawłowicza „Wiersze z zapamięci”. Książki otrzymali też towarzyszący dzieciom nauczyciele. Dodatkowo wyjechali oni z wydanymi w formie książkowej wywiadami „Przewodnicy tatrzańscy” autorstwa J.Tawłowicza.

Scena A2

Oczekując na końcowy werdykt jury Goście biblioteki mogli wysłuchać przepięknego montażu słownego opartego na wierszach Jerzego Tawłowicza – wykonali go aktorzy zakopiańskiej Sceny A2 im. J.Tawłowicza – Grażyna Syrzistie i Mirosław Zawisza. Myślę, że wszyscy słuchający byli tak urzeczeni, jak Wasza bibliotekarka. Po nich opowieść o Jurku jako człowieku gór przedstawili Przewodnicy Tatrzańscy– do Raby przyjechał Jan Palider i Stanisław Apostoł.

Po rozdaniu nagród można było już spokojnie obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa J.Tawłowicza, skosztować ciasta i porozmawiać z poetami, którzy dotarli na nasze spotkanie – oprócz osób będących w jury na sali znaleźli się Irena Kaczmarczyk z Krakowa, Krzysztof Kokot i Adam Kwiatek – niezawodni Przyjaciele rabiańskiej biblioteki.

Święto pamięci dobiegło końca. Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą się angażować w przedsięwzięcie, które służy zachowaniu dorobku Poety tak ważnego w naszym regionie.

Jesteśmy wdzięczni, że Małopolska Kurator Oświaty objęła nasz konkurs Patronatem Honorowym, podnosząc jego rangę i znaczenie.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy już po raz piąty spotkać się i przywołać „z zapamięci” wyjątkowego człowieka. To wspólny wysiłek młodych ludzi i dorosłych. Czy odpowiedzieliśmy na pytanie „Jakie będzie imię twoje po latach” ? Każdy odpowie sobie sam.

1 myśl w temacie “„JAKIE BĘDZIE IMIĘ TWOJE PO LATACH”

  1. Konkurs był bardzo wzruszający i po raz kolejny pokazał, że Jurek wraz ze swą piękną Sztuką jest Obecny pośród nas. Już po raz piąty Organizatorka i Uczestnicy stanęli na wysokości zadania. To wspaniałe uczucie słuchać, jak młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem mierzą się z niełatwą Poezją Jurka. Tym bardziej wszystkim należą się ogromne brawa! Możemy sobie życzyć więcej takich spotkań i takich ludzi jak uzdolniona Poetka i Animatorka Kultury Joanna Słodyczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *