70 lat rabiańskiej biblioteki – relacja

Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem. To czas na refleksje, wspomnienia i podsumowanie dokonań, ale również czas podziękowań. 22.06. rabiańska biblioteka zaprosiła mieszkańców do wspólnego świętowania do Sali Domu Parafialnego. Historia  biblioteki opracowana przez szefa placówki Joannę Słodyczkę znalazła się na ulotkach rozdawanych przy wejściu na salę.  W słowie wstępnym skierowanym do zaproszonych gości zostały przypomniane bibliotekarki, które kiedyś pracowały w Rabie: Cecylia Bzowska – od której wszystko się zaczęło, Maria Działek, którą na uroczystość przyprowadził wnuk, Danuta Charyasz i Alicja Gruca – prowadząca placówkę ponad 30 lat. Biblioteka w formie pamiątkowych dyplomów i róż dziękowała wszystkim, dzięki którym możliwe jest nie tylko trwanie, ale i dynamiczny rozwój naszej książnicy. Na ręce kierownika biblioteki zostały złożone podziękowania od posła Edwarda Siarki. Dwa słowa o tych, którzy kładli podwaliny pod rabiańskie czytelnictwo ( właściciele dworu i Kółko Rolnicze) powiedział Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Ochrony Socjalnej Adam Sawina. Joanna Słodyczka stwierdziła, że mózgiem miejscowości jest Urząd Gminy, bo tam zapadają decyzję, lecz sercem i duchem jest właśnie biblioteka.

Dla tych, którzy przyszli świętować został przygotowany program artystyczny. Występ zaczął się od znakomitej satyry na bibliotekę zaprezentowanej przez autora – Marka Monikowskiego. Montaż złożony z wierszy autorów, którzy przez minione cztery lata prezentowali swą twórczość w Rabie w doskonały sposób przygotowali i zaprezentowali aktorzy zakopiańskiej Sceny A2 im. Jerzego Tawłowicza – Grażyna Syrzistie i Mirosław Zawisza . Z aktorami wystąpiły solistki i solista Studia Piosenki Young Stars – dobór utworów i wykonanie były znakomite, szczególnie wzruszały najmłodsze wykonawczynie (czytelniczki rabiańskiej biblioteki J ). Finał oddaliśmy w ręce znakomitego barda z Żywieczczyzny – Jarka Kąkola. Z gwiazdą „Małego Kina” przyjechała z skrzypaczka występująca w zespole – Michalina Putek. Pięknie, żywiołowo zaprezentowana poezja śpiewana na długo zostanie w sercach słuchaczy.

Marek Monikowski


Po występie został czas na indywidualne rozmowy i refleksje – przy smakołykach, jakie serwowało rabiańskie Koło Gospodyń Wiejskich. Mówiono nie tylko o przeszłości i teraźniejszości, ale i o planach – bo tak jak w książkach, które odnajdujemy w bibliotece jest czas na wspomnienia, zatrzymanie chwili, która trwa i zachwyca ale i spojrzenie w przyszłość. Zaczęły się wakacje – i warto je spędzić z biblioteką.

PODZIĘKOWANIA

Na imprezie były podziękowania dla tych, którzy na przestrzeni lat finansowo lub swoją pracą i zaangażowaniem wspierali naszą bibliotekę. Teraz natomiast chcę podziękować tym, dzięki którym mogła się odbyć sobotnia uroczystość. Dziękuję wykonawcom: Markowi Monikowskiemu, aktorom : Grażynie Syrzystie i Mirkowi Zawiszy, pieśniarzom ze Studia Piosenki Young Stars z Beatką Czajką Rolińską na czele,
Jarkowi Kąkolowi i Michalinie Putek z zespołu „Małe Kino”.

Dziękuję Arturowi Szpałkowi i Edycie Trybule- za nagłośnienie i oświetlenie. Dziękuję koleżankom: Sylwii Matejczyk i Agatce Majchrowicz – zrobiłyście świetne dekoracje! Dziękuję Oli Bochnak – przedstawicielce harcerzy, która przyszła pomóc w obsłudze. Dziękuję niezawodnym paniom z Koła Gospodyń – przepyszny poczęstunek, i pani Dorotce Bali – szarlotka jak zawsze wystrzałowa .

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY CHCIELI PRZYJŚĆ NA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE. Wasza obecność jest dla mnie bezcenna. Dla wszystkich kładę wielkie serce na dłoni

fot. Paweł Wojdyła

1 myśl w temacie “70 lat rabiańskiej biblioteki – relacja

  1. Bravo!!! Bez żartów brawo! Popularyzacja Biblioteki to popularyzacja książek, zachęcanie do czytania , studiowania , myślenia i poznawania . O książkowychowaniu i książkopoznawaniu wspomnę jako konieczność. W górę biblioteki… a jak jeszcze bibliotekarka urocza… miód a bez pszczół. Szkoda, że nie mogłem być. Pozdrawiam organizatorkę Leszek Cadet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *