W listopadzie gościliśmy w rabiańskiej bibliotece jednego z ciekawszych współczesnych autorów – Zbigniewa Niedźwieckiego Ravicza. Prozaik i dramaturg, w Rabie najlepiej znany z książek o Daisy von Pless, choć książką, która zwróciła na niego uwagę krytyków była powieść społeczno-obyczajowa „Grzech przemilczenia” (również posiadamy ją w księgozbiorze).
Przy pełnej sali usłyszeliśmy opowieść o nietuzinkowej kobiecie. Autor doskonale znał historię księżnej z zamku Książ i Pszczyny. Już w 2013 r. zadebiutował jako dramaturg, sztuką teatralną o Daisy von Pless. Aby zachować wierność historyczną sięgał do pamiętników i innych źródeł i pewnie dlatego czytelnicy odczuwają w książkach autentyzm – co ciekawe pierwszy tom został uhonorowany nagrodą Klemensa Janickiego (Ianiciusem) za wartości literackie i historyczne.
![Autor z osobą prowadzącą, na pierwszym planie stolik z książkami](https://bibliotekarabawyzna.pl/wp-content/uploads/2024/12/rav1-768x1024.jpg)
![Autor przed publicznością.](https://bibliotekarabawyzna.pl/wp-content/uploads/2024/12/rav3-1024x768.jpg)
Atutem spotkania na żywo jest zawsze to, że można zapytać pisarza o różne ciekawostki związane czy to z postacią, czy w procesem pisania. Chyba sporym zaskoczeniem było dla wszystkich, że okres „belle epoque” wcale nie był tak pruderyjny, jak mogłoby się wydawać. I że Daisy wcale nie spoczywa w mauzoleum w Książu, bo ciało zostało przeniesione przez wierną służbę w nieznane miejsce, w obawie przed sprofanowaniem.
Po spotkaniu chętni mogli porozmawiać z autorem i nabyć książki z autografem – nie tylko „Daisy błękitna tożsamość”, ale i „Grzech przemilczenia” czy zabawne „Przypadki małżeńskie”
![Autor z czytelnikiem](https://bibliotekarabawyzna.pl/wp-content/uploads/2024/12/rav2-1024x768.jpg)