“Bajgosie i Limerynie czyli Małgosia i Rysiek razem i osobno”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Skwarek-Gałęską i Ryszardem Krauze, które odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce ul. Parkowa 5 dnia 21.03.2017 r. (wtorek) o godz. 16.00. Będzie lirycznie i satyrycznie, tego spotkania nie można przegapić!

MAŁGORZATA SKWAREK-GAŁĘSKA
Łodzianka. Bibliotekarka.
Organizuje spotkania poetyckie w ramach wymyślonych przez siebie projektów: Katamaran Literacki i Stolik Poetycki, organizuje Zlot Poetów i Biesiadę Literacką. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Obszary Kultury”, Fundacją „Surei No Mon”, Klubem Yakumo-goto oraz ze szkołami, przedszkolami, bibliotekami, domami kultury i grupami literackimi.
Wydała kilkanaście zbiorów poetyckich: “Biała róża to senne marzenie”, “Świat smakuje lepiej w całości”, “Dom na gruzach bajki”, “Zza zakrętu”, “Mosty bez poręczy”
i tzw. małe : “Rozsypanka”, “Być”, “…i…” “BALET nice”, “Etiuda”, “Szable i róże”, “Wachlarz”, “Zapiski na jednym skrzydle”, “Rzeczywiść”
Pisuje także opowiadania:”Bibliocik czyli Opowieści mieszkańca biblioteki (zeszyt)”, “Łódzkie czary-mary” (2 wydania) – historie o Bibliociku. Opowiadanie “Zrozumienie” znalazło się w dużej antologii SF :„Dziedzictwo gwiazd”.
Kilka jej wierszy nagrodzono w konkursach poetyckich – ostatnio tylko juroruje w konkursach literackich, recytatorskich a nawet w krasomówczych. Wiersze i opowiadania były drukowane w czasopismach, almanachach, antologiach np. „Odzyskany sen” Fraza 1-2, 2016.
Niektóre wyróżnienia: Medal „Za zasługi” Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Nagroda Prezydenta Łodzi; odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; Certyfikat Lider Społeczno-Oświatowy przyznawany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Zapowiedź poetycka :) :

demakijaż marzeń

ścieram ten błękit nieba
nałożony w kącikach oczu
odrobinę nadziei
co błąkała się w zmarszczkach
wokół ust
światło źrenic

układam się pod kołdrą myśli
ciasno otulona
luzuję komórka po komórce
by wypłynęła tęsknota
za życiem
które miało być

(2011, tom “…i…”)

otwarcie powiek
jak cięcie
uwolniło
ranek
sparaliżowało
tańczące meble
wędrujące drzwi
strzepnięte z poduszki
okruchy snu
kołyszą się tajemniczo
nieuchwytne
znikają

(facebook)

RYSZARD KRAUZE
Łodzianin, już w szkole średniej założył kabaret „Bez protekcji”, którego nazwę wykorzystał też w studenckich czasach. Grupa „Bez protekcji” zadebiutowała na festiwalu BAJA (zastępczyni Yapy) w 1979 roku i zajęła tam II miejsce. Następnie założył grupę „Wrota Narodu”, która za jego autorską piosenkę „Niech się leje piwo z nieba” otrzymała Nagrodę Publiczności na YAPIE’80. W tymże roku rozpoczął występy indywidualne i od razu otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (za oryginalne propozycje estradowe) oraz Nagrodę Publiczności na III Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu. W latach osiemdziesiątych zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień, z czego najbardziej (poza nagrodą w Myśliborzu) ceni sobie I miejsce (w 1988 roku) i Grand Prix (w 1989) na Akademickim Przeglądzie Piosenki Satyrycznej i Kabaretowej. Zdobył dwa razy Złotą Pinezkę (nagroda główna) podczas Łódzkiej Akcji Kabaretów Amatorskich, był także laureatem kilku konkursów poetyckich (w tym nagrody głównej w konkursie na „Wiersz a la Miron”) i reklamowych (m.in. nagroda główna w konkursie na hasło promujące Łódź, za hasło „Wypłyń w Łodzi!”). Należy do twórców niepokornych, a jego teksty były zaciekle zwalczane przez cenzurę (na co nawet ma stosowne dokumenty). Za działalność opozycyjną (jako były członek NZS-u) został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2010 r.). Po wielu latach przerwy znów się uaktywnił, gdyż namówiono go do wzięcia udziału w projekcie „Fabryka Snów w mieście Łódź”. Na ten projekt napisał specjalnie „Piosenkę na dwa głosy” i „Szlak Livingstone’a”, tę drugą nagrodzono już na kilku festiwalach. Dwukrotny finalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Sam mówi, że w ciągu ostatnich trzech lat napisał więcej piosenek, niż przez poprzednie dwadzieścia. Jego piosenki są owacyjnie przyjmowane przez publiczność. Ostatnio występuje wspólnie z poetką Małgorzatą Skwarek-Gałęską (prezesem łódzkiego oddziału Związku Literatów Polskich) w kameralnym programie poetycko muzycznym pt. „Bajgosie i limerynie”.

i zapowiedż muzyczna – tym razem satyrycznie
Szlak Livingstone’a

komentarze 2

Skip to content