Magia Ogrodów VII – relacja

W deszczowe sobotnie popołudnie 23.09., wśród klimatycznych dekoracji przygotowanych przez Agatę Majchrowicz w rabiańskim Domu Parafialnym, odbył się finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Magia Ogrodów” organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rabie Wyżnej.  Z wygodnej, przestronnej sali mogliśmy skorzystać dzięki życzliwości ks. proboszcza Dariusza Ostrowskiego, za co serdecznie dziękujemy.

Tegoroczną galę poprzedziły warsztaty poetyckie dla twórców, które poprowadził wiceprezes Związku Literatów Polskich, redaktor naczelny “Gazety Kulturalnej – Andrzej Dębkowski. Skorzystali z nich nie tylko poeci z szeroko pojętego Podhala i Orawy, ale również laureaci konkursu i zaproszeni goście – największym, ale jakże miłym zaskoczeniem była obecność Małgorzaty Hrycaj, która przyjechała do nas aż ze Szczecina. Świetny prowadzący, szkoda było stracić okazję na podszlifowanie swoich umiejętności – co potwierdzili uczestnicy spotkania.

Pogoda nie sprzyjała spacerom, ale po obiedzie „otwarło się” na chwilę okienko pogodowe i wszyscy zainteresowani przechadzką po Rabie wyszli obejrzeć, czym możemy się pochwalić. Sensację wywołała kwietna łąka koło kościoła – wielu przybyłych robiło sobie przy niej sesję zdjęciową. Koło dworku Głowińskich szefowa biblioteki opowiedziała historię miejsca i jego dawnych mieszkańców, zapoznała przybyłych ze znajdującymi się w okolicy zabytkami i z miejscowymi legendami – nawiązując jednocześnie do historii (wszak w każdej legendzie jest ziarno prawdy).

fot. Adam Kwiatek

Punktualnie o 16.00 zaczęła się gala finałowa. Na konkurs wpłynęło 197 zestawów – w sumie 379 wierszy ze 130 miejscowości w Polsce (najwięcej z… Warszawy), oraz trzy zestawy z zagranicy – z Niemiec, Szwecji i z Belgii. Zwycięzców wybrali jurorzy: Andrzej Dębkowski (przewodniczący), Marzena Dąbrowa Szatko i Małgorzata Skwarek-Gałęska.





Wstępem  do spotkania było odczytanie protokołu i wręczenie nagród. Przekazano też drobne upominki jurorom, sponsorom i wszystkim osobom, dzięki którym mogła odbyć się gala. W tym roku na gali pojawił się nasz wieloletni sponsor – wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, który obiecał pomoc finansową przy wydaniu publikacji pokonkursowej.
W międzyczasie można było przeczytać nagrodzone utwory umieszczone na wystawie z fotografiami udostępnionymi bezpłatnie przez Leszka Lisieckiego ze Skwierzyny.


Wiersze laureatów przeczytali Joanna Słodyczka i aktor
związany z teatrami “Szwalnia” w Łodzi i “Kana” w Szczecinie – Stanisław Bielecki (jedynie Olga Liszczuk chciała samodzielnie zaprezentować swój wiersz). Po kwadransie na piękno słowa fantastyczny koncert dały gwiazdy muzyczne z zespołu Young Stars, których opiekunem jest Beata Czajka-Rolińska.
Olga Liszczuk
Joanna Słodyczka i Stanisław Bielecki
Young Stars – fot. Monika Banaś

Uczta dla koneserów : była strawa dla ducha, coś dla ciała przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Osiedle.

Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować:

  • fundatorom nagród w konkursie:  Bankowi Spółdzielczemu w Rabie Wyżnej, firmie Ubezpieczenia Łapka oraz Wiceministrowi Klimatu i Środowiska Edwardowi Siarce.
  • księdzu proboszczowi Dariuszowi Ostrowskiemu za udostępnienie sali
  • wykonawcom części słowno-muzycznej: Stanisławowi Bieleckiemu i zespołowi Young Stars
  • Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowinie Osiedle za pyszny poczęstunek
  • Leszkowi Lisieckiemu za bezpłatne udostępnienie fotografii
  • Agacie Majchrowicz za piękne dekoracje
  • Andrzejowi Dębkowskiemu za prowadzenie warsztatów
  • jurorom za trud wyłonienia najlepszych wierszy
  • publiczności – o kształcie spotkania decydują zarówno występujący, jak i słuchacze, miło było Was gościć.

Jeśli nic nam nie przeszkodzi – zapraszam za rok.

Skip to content