“Na drugim brzegu słowa” – relacja

Po trzyletniej przerwie pandemicznej mogliśmy w Rabie ponownie gościć młodzież recytującą wiersze. W VI Konkursie Twórczości Jerzego Tawłowicza wzięło udział łącznie 29 osób z Obidowej, Chabówki, Skawy i Raby Wyżnej. Mniej niż w poprzednich edycjach, przypuszczam, że z powodu nieplanowanej przerwy.

W jury ponownie zasiadły: Danuta Perier-Berska (poetka krakowska), Anna Tawłowicz (żona Patrona konkursu) oraz Małgorzata Hrycaj (poetka ze Szczecina)

Jurorki - od lewej Danuta Perier-Berska, Anna Tawłowicz, Małgorzata Hrycaj z recytującą uczennicą, w tle dekoracja z tytułem konkursu i zdjęciami Jerzego Tawłowicza

W kategorii młodszej po wysłuchaniu 19 recytujących Jurorzy postanowili nagrodzić następujące osoby:

Kategoria I (klasy V-VI)

I miejsce : Julia Miłek (SP nr I Skawa)

II miejsce: Marcelina Koszarek (SP nr I Skawa )

III miejsce: Nadia Derek (SP nr I Skawa)

Wyróżnienia:

Emilia Rubiś (Raba Wyżna)

Kinga Domalik (Raba Wyżna)

Martyna Michałek (Raba Wyżna)

W kategorii starszej Jurorzy wysłuchali 10 uczestników i nagrodzili następujące osoby:

Kategoria II (klasy VII-VIII)

I miejsce : Dominik Możdżeń (Raba Wyżna)

II miejsce: Anna Papierz (Raba Wyżna)

III miejsce: Paweł Potoczak (Chabówka)

Wyróżnienia:

Anna Bandyk (Chabówka)

Martyna Dziwisz (Chabówka)

Emilia Cieplińska (Chabówka)

Recytująca Anna Papierz
Recytuje Anna Papierz

Oceniający mocno podkreślali wysoki poziom konkursu, młodzi ludzie (w obydwu kategoriach) byli świetnie przygotowani, gratulujemy recytującym i ich opiekunom – zarówno rodzicom jak i nauczycielom.

Laureaci dostali nagrody książkowe – dzięki Annie Tawłowicz mogliśmy nagrodzić ich tomami poezji Jerzego Tawłowicza „Wiersze z zapamięci”. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i wiersze Anny Skoczylas – taterniczki, poetki, prozaiczki i plastyczki.

Aktorki Towarzystwa Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem SCENA A2 im. J. Tawłowicza – Grażyna Syrzistie i Anna Zawisza

Oczekując na końcowy werdykt jury Goście biblioteki mogli wysłuchać przepięknego montażu słownego opartego na wierszach Jerzego Tawłowicza – wykonały go aktorki z Towarzystwa Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem SCENA A2 im. J. Tawłowicza – Grażyna Syrzistie i Anna Zawisza. Myślę, że wszyscy słuchający byli tak urzeczeni, jak Wasza bibliotekarka.

Po rozdaniu nagród można było już spokojnie obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa J.Tawłowicza, skosztować ciasta i porozmawiać z poetami, którzy dotarli na nasze spotkanie – oprócz osób będących w jury na sali znaleźli się Krzysztof Kokot i Adam Kwiatek – niezawodni Przyjaciele rabiańskiej biblioteki.

Święto pamięci dobiegło końca. Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą się angażować w przedsięwzięcie, które służy zachowaniu dorobku Poety tak ważnego w naszym regionie.

Jesteśmy wdzięczni, że Małopolska Kurator Oświaty objęła nasz konkurs Patronatem Honorowym, podnosząc jego rangę i znaczenie.

logo Kuratorium Oświaty w Krakowie

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy już po raz piąty spotkać się i przywołać „z zapamięci” wyjątkowego człowieka. To wspólny wysiłek młodych ludzi i dorosłych. Dobrze się było spotkać “Na drugim brzegu słowa”.

zdjęcie zbiorowe uczestników spotkania