OPOWIEŚCI Z CAMINO DE SANTIAGO – relacja

W dniu 30.03 gościliśmy w naszej bibliotece podróżnika, pątnika i pisarza w jednym – Włodzimierza Majcherka. Temat chwytliwy – szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostella wzbudził naprawdę duże zainteresowanie – do Raby przyjechali ludzie z różnych miejscowości – w tym z Tylmanowej, Rabki i Nowego Targu. Wielu przeszło już konkretnymi drogami, niektórzy dopiero planują przejście. Pan Włodzimierz przybliżył nam ciekawsze miejsca na szlaku, powiedział o zwyczajach panujących w niektórych stanicach (czasem dość zaskakujących, jak obmywanie i całowanie stóp pielgrzymów), nieco więcej czasu poświęcił postaci Thomasa – „Ostatniego Templariusza” z komandorii w Manjarin. Po prelekcji rozpoczęła się dyskusja pomiędzy uczestnikami, którzy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Jeden ze słuchaczy przywiózł nawet pamiątki ze szlaku św. Jakuba – dyplom i charakterystyczną muszlę, która kiedyś była znakiem pielgrzyma, a dziś w formie graficznej służy do znakowania drogi – obecnie możemy ją znaleźć również w wielu miejscach w Polsce.

Po spotkaniu pozostały nam książki, które w najbliższym czasie postaramy się włączyć do księgozbioru. Jest w nich trochę więcej o ludziach i zdarzeniach na legendarnej drodze pielgrzymkowej.

Włodzimierz Majcherek przed publicznością
Włodzimierz Majcherek