Tanya Valko w rabiańskiej bibliotece – relacja

W środę 10.05.2023 r. gościliśmy w bibliotece Tanyę Valko – pisarkę, arabistkę, orientalistkę i Igora Kaczmarczyka – dyplomatę, konsula RP, tłumacza i od niedawna pisarza, który był moderatorem spotkania.
Przez ponad godzinę autorka m.in. „Arabskiej księżniczki” opowiadała o tym, jak powstawały kolejne części jej sagi. Wiele inspiracji do swoich książek Tanya Valko zaczerpnęła z własnego doświadczenia. W zasadzie , jak usłyszeliśmy to zbeletryzowane historie prawdziwe, w których zmieniono miejsca i imiona, ale pozostawiono wydarzenia i okolicznosci. Autorka snuła barwne opowieści ze swojego życia – spędziła ponad 25 lat w Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji i Izraelu. Sypały się anegdoty, wszyscy śmialiśmy się np. przy opowieści, jak jej dzieci pierwszy zobaczyły polskie krowy i nazwały je wielbłądami, co wywołało zdumione pytanie kierowcy: „gdzieś pani te dzieci trzymała”. Ciekawie było usłyszeć jakie są różnice między arabskim i azjatyckim Islamem, jak wygląda odmienna kultura i życie codzienne w Oriencie. Po lekkim uchyleniu rąbka tajemnicy, co znajdziemy w jej najnowszej książce „Arabska ofiara”, role na scenie się zmieniły i Tanya Valko przedstawiła nam Igora Kaczmarczyka i jego książkę „Islamskie fatum”, w której autor opisał zakazany związek polskiego żołnierza z Afganką.

Tanya Valko i Igor Kaczmarczyk

Na koniec sypnęły się pytania. Dowiedzieliśmy się, że autorka z pobytu na Wschodzie najcieplej wspomina arabską gościnność, że największy hejt po napisaniu książek dotknął ją ze strony… konwertytek i że najbardziej brak jej w Polsce prawdziwej, arabskiej shoarmy – dania nieco podobnego do kebebu.

W rozmowach kuluarowych wypłynął akcent lokalny – Tanya Valko pochwaliła się wspomnieniami z pobytu w rabiańskim dworze, kiedy funkcjonował tam jeszcze ośrodek wczasowy. Kto by pomyślał…

Tanya Valko i Igor Kacznarczyk z bibliotekarkami z Raby, Skawy i Sieniawy

Uczestnicy spotkania w bibliotece zakupili książki, otrzymali pamiątkowe wpisy oraz zrobili zdjęcia z autorką.

Tanya Valko podpisuje książkę

Biblioteka zakupiła „Arabską ofiarę” i „Islamskie fatum”, książki są już dostępne w rabiańskiej bibliotece.