VIII Turniej DOBBLE – relacja

VIII Turniej DOBBLE został rozegrany w ramach cyklicznej imprezy wakacyjnej “Noc w Bibliotece” 21 VII 2022 r. Mistrzynią ósmej edycji turnieju została Malwina Mierniczak. Zdobyła złoty medal, dwa dyplomy oraz nagrodę główną: złoty puchar zwycięzcy i grę edukacyjną „Quiz o Polsce”. Gratulujemy!!!

W rozgrywkach turniejowych wzięło udział 16 osób (troje z poprzedniej edycji i trzynastu debiutantów). Zawodnicy drogą losowania zostali podzieleni na cztery grupy: Białą, Czerwoną, Niebieską i Zieloną. Zanim rozpoczął się turniej właściwy uczestnicy rozegrali dwie rundy treningowe. Każdy zawodnik miał okazję przećwiczyć dwie minigry: “Piekielna wieża” i “Studnia” oraz przetestować swoją szybkość, spostrzegawczość, koncentrację i umiejętność panowania nad emocjami. Turniejowi debiutanci szybko połknęli bakcyla gry i trening przebiegł im bardzo dobrze. Na rozgrywki grupowe prawie jednogłośnie wybrano minigrę “Piekielna wieża”.

Zgodnie z ustalonym regulaminem turnieju faza grupowa miały trzy rundy. Zdobywcy największej liczby punktów otrzymywali awans do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów mieli zagrać ze sobą o tytuł mistrzowski i główną nagrodę. Przed rozpoczęciem turnieju przypomniano zasady fair play po czym rozpoczęły się rundy eliminacyjne. Turniej prowadził Marcin Białoń. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek w grupach, oprócz prowadzącego, czuwali również Joanna Słodyczka, Rafał Słodyczka i Agata Majchrowicz.
Rywalizacja turniejowa w Grupie Białej toczyła się w cieniu absolutnej dominacji Anny Jędrochy, która wygrała wszystkie trzy rundy zdobywając I miejsce i komplet punktów. Anna w poprzedniej edycji turnieju była o krok od awansu do półfinału (o jeden punkt przegrała dogrywkę o awans z drugiego miejsca do półfinału z Przemkiem Kumorowskim). Tym razem w rozgrywkach eliminacyjnych była bezkonkurencyjna i bez problemu zapewniła sobie awans do dalszej gry (taki sam wynik osiągnęła Malwina Mierniczak w Grupie Zielonej). Wykazała się przede wszystkim umiejętnością panowania nad emocjami i szybkością w kojarzeniu symboli. Zachowywała zimną krew od początku do końca każdej rundy walcząc skutecznie do ostatniej karty. Przez pierwsze dwie rundy Wiktoria Grzęda starała się dotrzymywać kroku Annie plasując się na 2 i 3 miejscu w grze. W tyle nie zostawała Katarzyna Nikiel bardzo dobrze grając zwłaszcza w pierwszej rundzie. Natomiast Janek Jędrocha rozkręcał się powoli z rundy na rundę by w ostatniej zająć 2 miejsce. Rywalizacja Wiktorii, Katarzyny i Janka była dość wyrównana bez wyraźnej przewagi. Po III rundzie okazało się, że cała trójka ma tyle samo punktów. O II, III i IV miejscu w grupie miała zdecydować runda dodatkowa z której zwycięsko wyszła Wiktoria Grzęda zajmując II miejsce w grupie.

Rozgrywki eliminacyjne w Grupie Czerwonej zdominowały Oliwia Pawlikowska i Julia Bednarczyk. Sebastian Filas i Damian Kwiatkowski grali dość ostrożnie i zachowawczo. Dziewczyny szybciej kojarzyły symbole, a chłopcy mieli zbyt dużo momentów zawahania tracąc przy tym cenny czas i punkty. Niemniej w II i III rundzie gra Sebastiana wyraźnie sie poprawiła co zaowocowało uplasowaniem się na trzecim miejscu w grupie. Oliwia była bliska wygrania wszystkich rund eliminacyjnych. Po zwycięskiej I rundzie stała się faworytką do awansu do półfinału. Emocje w II rundzie przyniosły u Oliwii kilka momentów zawahania, które Julia wykorzystała do podkręcenia tempa gry i zapewnienia sobie wygranej. W rundzie zamykającej fazę grupową Oliwia ponownie okazała się najlepsza. Skuteczność w kontroli emocji, większa koncentracja i szybkość zadecydowały o końcowym sukcesie i awansie do dalszej gry.
W Grupie Niebieskiej było tyle emocji, że można byłoby obdzielić nimi wszystkie grupy naraz. Niewiele brakowało, a zawodnicy wskakiwaliby na stolik ;-) Przy grze w DOBBLE nie da się spokojnie usiedzieć toteż uczestnicy turnieju zwykle stoją lub klęczą na krześle nachyleni nad stolikiem. Skupione twarze, oczy utkwione w karty szybko wyszukujące symboli, przyspieszone oddechy, pocące się ręce, parujące mózgi i to napięcie wiszące w powietrzu ;-) Tak obrazowo można przedstawić stan emocji w Grupie Niebieskiej. I runda to walka walka “łeb w łeb” Julii Kowalczuk i Anny Papierz. Obie grały jak natchnione. Prawie nie miały momentów zawahania. Julia była lepsza o sekundy. Tuż po niej na drugim miejscu uplasowała się Anna. Przemek Kumorowski w poprzedniej edycji turnieju zaszedł aż do półfinału. W rundach eliminacyjnych grał szybko i w miarę skutecznie panował nad emocjami. W obecnych rozgrywkach miał za dużo momentów zawahania, często się rozpraszał przez co stracił sporo czasu i punktów. Niemniej udało mu się zakończyć I rundę na trzecim miejscu. W kolejnych wyraźnie spasował. W II rundzie sytuacja uległa nieoczekiwanej zmianie. Tycjana Luberda chyba nieco zaskoczona szybkością gry, po słabym wyniku I rundy, przeszła swoistą metamorfozę. Od początku narzuciła swoją przewagę i utrzymała ją do końca rundy. Niewiele zawahań i strat dało zwycięstwo w II rundzie. Julia dotrzymywała jej kroku lecz tempo gry Tycjany było tak szybkie, że kilkusekundowe zawahania wpłynęły ostatecznie na zajęcie przez nią drugiej lokaty. Wszystko wskazywało na to, że Julia z Tycjaną rozgrają bój o awans do półfinału. Tymczasem Anna po słabszej II rundzie z prawdziwym rozmachem rozpoczęła III rundę. Obie z Tycjaną dały popis szybkości gry. Przewagę narzucały sobie na przemian. Raz jedna była lepsza, raz druga. Niewiele zawahań, niewiele strat. O końcowym sukcesie zdecydowały sekundy w których więcej zimnej krwi wykazała Anna. Julia mimo słabszego wyniku w III rundzie zachowała jeszcze szansę na wygranie grupy i awans do dalszej gry. Po podliczeniu punktów okazało się, że ma ich tyle samo co Anna. O awansie miała zdecydować runda dodatkowa. Anna uskrzydlona zwycięstwem w III rundzie zagrała koncertowo bez problemu zapewniając sobie pierwsze miejsce w grupie i awans do półfinału.

Eliminacje w Grupie Zielonej całkowicie zdominowała Malwina Mierniczak. Jej przewaga w każdej rundzie była wręcz przytłaczająca. Zaprezentowała bardzo dobre opanowanie emocji, świetną koncentrację i dużą szybkość w kojarzeniu symboli. Wygrała wszystkie trzy rundy zdobywając komplet punktów i awans do półfinału (taki sam wynik osiągnęła Anna Jędrocha w Grupie Białej). Poprzednią edycję turnieju zakończyła na fazie grupowej. W obecnej bez problemu awansowała do dalszej rywalizacji. Najspokojniej ze wszystkich zawodniczek grała Nadia Cieślak. Prawie nie okazywała emocji. W I rundzie mocno rywalizowała z Malwiną kończąc tuż po niej z drugim miejscem w grupie. W kolejnych rundach zachowała średni poziom gry zdobywając tyle samo punktów co Alicja Filas, która grała podobnym tempem. W dogrywce o III miejsce w Grupie Zielonej pokonała ją zapewniając sobie medalową lokatę. Miejsce Nadii w rywalizacji z Malwiną zajęła w II i III rundzie Agnieszka Tokarczyk. Rundę otwarcia miała słabszą plasując się na trzecim miejscu. Za to w kolejnych zaskoczyła szybszym tempem gry. W końcówkach obu rund podkręcanie tempa gry przez Malwinę trochę ją dekoncentrowało ale mimo to dwa razy z rzędu kończyła rywalizację na drugim miejscu w grupie.

Zmagania grupowe wraz z dogrywkami zakończyły się zwycięstwem Anny Jędrochy w Grupie Białej, Oliwii Pawlikowskiej w Grupie Czerwonej, Anny Papierz w Grupie Niebieskiej i Malwiny Mierniczak w Grupie Zielonej.

Zwycięzcy eliminacji grupowych otrzymali złote medale, dyplomy i prawo do gry w półfinale. Nagrody wręczali Agata Majchrowicz (medale) i Marcin Białoń (dyplomy). Wspólna fotografia – Joanna Słodyczka.

Wyniki rund eliminacyjnych w Grupie Białej:
I miejsce Anna Jędrocha (złoty medal) – 30 pkt
II miejsce Wiktoria Grzęda (srebrny medal) – 27 pkt
III miejsce Katarzyna Nikiel (brązowy medal) – 26 pkt
IV miejsce Jan Jędrocha – 25 pkt

Wyniki rund eliminacyjnych w Grupie Czerwonej:
I miejsce Oliwia Pawlikowska (złoty medal) – 29 pkt
II miejsce Julia Bednarczyk (srebrny medal) – 28 pkt
III miejsce Sebastian Filas (brązowy medal) – 23 pkt
IV miejsce Damian Kwiatkowski – 22 pkt

Wyniki rund eliminacyjnych w Grupie Niebieskiej:
I miejsce Anna Papierz (złoty medal) – 28 pkt
II miejsce Julia Kowalczyk (srebrny medal) – 27 pkt
III miejsce Tycjana Luberda (brązowy medal) – 26 pkt
IV miejsce  Przemysław Kumorowski – 23 pkt

Wyniki rund eliminacyjnych w Grupie Zielonej:
I miejsce Malwina Mierniczak (złoty medal) – 30 pkt
II miejsce Agnieszka Tokarczyk (srebrny medal) – 26 pkt
III miejsce Nadia Cieślak (brązowy medal) – 24 pkt
IV miejsce Alicja Filas – 23 pkt

Po zakończeniu rozgrywek eliminacyjnych nastąpiła krótka przerwa w turnieju. Zawodnicy mieli czas na uspokojenie emocji, wymianę opinii z przebiegu gry i nacieszenie się nagrodami. Chwilę później miały nastąpić rozgrywki półfinałowe. Mistrzyni poprzedniej edycji nie brała udziału w nocnej imprezie więc półfinały miały wyłonić dwóch finalistów, którzy mieli zagrać ze sobą o tytuł mistrza DOBBLE i nagrodę główną.

Do półfinału awansowały dwie pary zawodników: Anna Jędrocha/Oliwia Pawlikowska oraz Anna Papierz/Malwina Mierniczak. Zawodnicy na rozgrywki półfinałowe wybrali minigrę „Studnia”. Jej największą zaletą jest duża szybkość. Tempo gry decyduje o liczbie zdobytych punktów, a tym samym o końcowym sukcesie. Pierwszy półfinał Anny z Oliwią prowadzili Marcin Białoń (runda otwarcia) i Rafał Słodyczka (runda rewanżowa), a drugi Anny z Malwiną, Agata Majchrowicz (runda otwarcia) i Marcin Białoń (runda rewanżowa).

W pierwszym półfinale zmierzyły się Anna Papierz i Malwina Mierniczak. W obu rundach dominacja Malwiny była bezdyskusyjna. Od początku skutecznie narzuciła przewagę podkręcając tempo gry. Im bliżej końca rund tym bardziej ciśnienie rosło, ale o dziwo nie rozpraszało jej to lecz jeszcze bardziej motywowało. Miała kilka chwil zawahania. Były one na tyle krótkie, że szybko odrobiła straty. W efekcie wygrała obie rundy półfinałowe uzyskując znakomity wynik: 76 punktów. To trzeci tak wysoki wynik w półfinale turnieju (pierwszy rekord 41 pkt ustanowiła Maria Chrobak w 2017, pobił go Jakub Saternus w 2021 zdobywając 62 pkt, a nowy rekord należy do Malwiny i z pewnością ciężko go będzie pobić). Natomiast Anna rundę otwarcia zaczęła dość spokojnie. Początek był jeszcze wyrównany. Rosnąca szybkość gry trochę ją rozpraszała. Dłuższe zawahania generowały zbyt duże straty, by je można było szybko odrobić. Jeszcze w rundzie rewanżowej istniała szansa na remis i dogrywkę, która mogła zmienić skład finału. Malwina była jednak nie do pokonania. Niemniej dla Anny – debiutantki turniejowej – osiągnięcie półfinału to bardzo dobry wynik.

W drugim półfinale o awans do finału rywalizowały Anna Jędrocha i Oliwia Pawlikowska. Obie rundy miały wyrównany przebieg. Przewagi były minimalne. Raz szybciej grała Anna raz Oliwia. Ogólnie w obu odsłonach półfinału gra toczyła się spokojnie bez zbytnio manifestowanych emocji. W rundzie otwarcia Anna ruszyła szybko do przodu podkręcając tempo gry. W połowie rundy nieco spasowała co pozwoliło Oliwii przejąć inicjatywę i nadrobić straty. Wydawało się, że dowiezie zwycięstwo do końca lecz Anna w przeszła do szybkiej ofensywy. Pod koniec rundy nie dała się ponieść emocjom, nie odpuszczała do końca i ostatecznie przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść wygrywając przewagą trzech punktów. W rundzie rewanżowej walka była zacięta. Oliwia grała tak dobrze, że była bliska doprowadzenia do remisu i dogrywki. W końcówce rundy zrobiło się nerwowo. Świadomość stawki robiła swoje. O zwycięstwie w rundzie rewanżowej z pewnością zdecydowały momenty zawahań. Im krótsze tym większy zysk czasu. Anna miała ich mniej i ten zaoszczędzony czas dał jej jeden punkt przewagi decydując o podwójnym zwycięstwie i awansie do finału. O końcowym sukcesie decyduje też przysłowiowy łut szczęścia, a tego Annie w krytycznej chwili nie zabrakło. Oliwia Pawlikowska, podobnie jak Anna Papierz, debiutantka turniejowa, osiągając półfinał zaprezentowała wysokie umiejętności gry dające szansę na powalczenie w przyszłości w samym finale turnieju.
Wyniki półfinałów:

1. Malwina Mierniczak – 76 pkt
2. Anna Papierz – 34 pkt

1. Anna Jędrocha – 57 pkt
2. Oliwia Pawlikowska – 53 pkt

Skład finału nie był zaskoczeniem. Do walki o tytuł mistrzowski stanęły bez wątpienia najlepsze zawodniczki turnieju. Obie rewelacyjnie przeszły eliminacje i półfinały bez strat w rundach. W ubieglorocznej edycji turnieju zakończyły rywalizację na fazie grupowej, a w obecnej podobną drogą doszły do finału. Na rozgrywkę finałową Anna i Malwina wybrały minigrę “Piekielna wieża”. Nad prawidłowym przebiegiem starcia o tytuł mistrzowski czuwał Marcin Białoń.

Wysoki poziom gry obu zawodniczek zapowiadał emocjonujące spotkanie na szczycie ;-).Tymczasem przebieg finału miał charakter jednostronny. Malwina całkowicie zdominowała walkę o tytuł mistrzowski popisowo wygrywając rundę otwarcia i rundę rewanżową. Presja czasu i świadomość stawki nie paraliżowały jej. Przeciwnie, działały wybitnie mobilizująco. Strategia natychmiastowego narzucenia przewagi i podtrzymywanie jej do końca obu rund przyniosła znakomity efekt. Anna na początku każdej rundy starała się dotrzymywać jej kroku lecz rosnące z każdą chwilą emocje i przede wszystkim bardzo szybkie tempo gry Malwiny wpłynęły na zbyt dużą liczbę zawahań i stratę cennego czasu (liczy się każda sekunda) i punktów. Mimo to Anna nie poddawała się. Na ile mogła na tyle odrabiała straty. Jednak tempo gry Malwiny nie pozwoliło na osiągnięcie przewagi w żadnej z rund i zmianę wyniku na swoją korzyść. Po zakończeniu zmagań finałowych mistrzyni i wicemistrzyni pogratulowały sobie sportowej walki. Kibice obserwujący grę nagrodzili finalistki wielkimi brawami.
Wynik finału:
1. Malwina Mierniczak: 20 pkt
2. Anna Jędrocha: 0 pktNowa mistrzyni DOBBLE Malwina Mierniczak odebrała nagrody główne: złoty puchar zwycięzcy, dyplom za wygranie turnieju i grę edukacyjną, a finalistka Anna Jędrocha otrzymała srebrny puchar finalisty i dyplom za udział w finale. Nagrody wręczyli Agata Majchrowicz (puchary, gra) i Marcin Białoń (dyplomy). Fotografie – Joanna Słodyczka. 

Nagrody dla uczestników, zwyciężczyni i finalistki turnieju ufundował Marcin Białoń. 
Mistrzowie Turnieju DOBBLE
1. Olga Sołtys 28 V 2015
2. Maria Chrobak 29 X 2015 (po raz pierwszy)
3. Zuzanna Czyszczoń 3 III 2016
4. Aleksandra Bochnak 21 VII 2016
5. Maria Chrobak 9 II 2017 (po raz drugi)
6. Elisa Roupsard 13 VII 2017

W latach 2018-2020 turniej nie został rozegrany.
7. Maja Ostrowska 21 VII 2021
8. Malwina Mierniczak 21 VII 2022

M. Białoń

Zwyciężczyni turnieju - Malwina Mierniczak
Zwyciężczyni turnieju – Malwina Mierniczak
Uczestnicy turnieju
Uczestnicy turnieju
Medale, puchary i gra ufundowana przez Marcina Białonia
Medale, puchary i gra ufundowana przez Marcina Białonia – dziękujemy.
Skip to content