Finał III Ogólnopolskiego Konkursu „Magia Ogrodów” – relacja.

W dniu 15.09 w naszej bibliotece odbyło się uroczyste rozdanie nagród w III konkursie „Magia ogrodów”.
Przybyłych na galę powitała szefowa biblioteki, kilka słów o konkursie i tegorocznej edycji powiedział przewodniczący jury – Andrzej Dębkowski (poeta, krytyk literacki, publicysta, eseista, dziennikarz i wydawca, twórca i Redaktor Naczelny Gazety Kulturalnej), protokół przeczytała jurorka Marzena Dąbrowa Szatko (poetka krakowska). Na konkurs wpłynęły 62 zestawy (108 wierszy) z 43 miejscowości całej Polski i jeden zestaw zza granicy – w litewskiego Wilna. Cieszy fakt coraz większego zainteresowania rabiańskim konkursem.

Po zaprezentowaniu werdyktu nastąpiło uroczyste wręczenie nagród – laureaci, którym udało się dotrzeć do Raby osobiście prezentowali swoje wiersze, utwory osób, które nie mogły dojechać ze względu na odległość i trudności komunikacyjne odczytali jurorzy i kierownik biblioteki.

Protokół jury i nagrodzone wiersze

Potem rozpoczęło się spotkanie ze słowem i muzyką. Scenariusz został oparty o wiersze nadesłane na konkurs, dla których zabrakło miejsca na podium, a których szkoda było nie zaprezentować – były wartościowe i ciekawe. Autorzy niektórych utworów dotarli do Raby pomimo tego, że nie znaleźli się w gronie zwycięzców. Wiersze prezentowali jurorzy i organizator. Interesującą oprawę muzyczną zapewnili: pieśniarka i kompozytorka z Krakowa Barbara Leśniak i wspaniała śpiewająca młodzież ze Studia Piosenki Young Stars (z opiekunką Beatą Czajką-Rolińską) – w tym roku towarzyszyli nam zwycięzcy 11. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” : Norbert Tomak z Rzeszowa i Rabianka Gabriela Szyszka.

Po piosence finałowej nastąpiły podziękowania. Szefowa biblioteki wręczyła pamiątkowe zdjęcia jurorom przybyłym na galę – Marzenie Dąbrowej Szatko z Krakowa i Andrzejowi Dębkowskiemu z Zelowa.

Występom towarzyszyła wystawa fotografii Leszka Lisieckiego – na zdjęciach podobnie jak w poprzednich latach zostały umieszczone wiersze laureatów. Znalazło się również coś dla ciała – przepyszny poczęstunek zapewniły jak co roku panie z Koła Gospodyń, które stawiły się w strojach regionalnych i goście z daleka tłoczyli się koło stołów nie tylko, by skosztować miejscowych specjałów, ale również po to, by zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Dzień pełen wrażeń estetycznych odpłynął w przeszłość i zamknął drzwi pamięci. Serdecznie dziękujemy: naszym sponsorom – BS w Rabie Wyżnej, któremu zawdzięczamy nagrody pieniężne w konkursie oraz posłowi Edwardowi Siarce za nagrody książkowe, jurorom – za trud wyłowienia najciekawszych wierszy spośród nadesłanych do Raby, GOK – za rabiańskie upominki dla Gości z daleka, wykonawcom za świetną oprawę muzyczną, Leszkowi Lisieckiemu za bezpłatne udostępnienie fotografii, paniom z Koła Gospodyń za poczęstunek, Sylwii Matejczyk z filii w Sieniawie za przygotowanie dekoracji, pani dyrektor szkoły za udostępnienie krzeseł – brakło nam ławek z biblioteki, Mirosławowi Zawiszy za obsługę nagłośnienia.

Zapraszamy za rok by znowu spotkać w bibliotece i zanurzyć się w magii ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *