Finał IV Ogólnopolskiego Konkursu „Magia Ogrodów” – relacja.

W dniu 14.09 w naszej bibliotece odbyło się uroczyste rozdanie nagród w IV konkursie „Magia ogrodów”.


Przybyłych na galę powitała szefowa biblioteki, kilka słów o konkursie i tegorocznej edycji powiedział przewodniczący jury – Andrzej Dębkowski (poeta, krytyk literacki, publicysta, eseista, dziennikarz i wydawca, twórca i Redaktor Naczelny Gazety Kulturalnej), on też przeczytał protokół. Na konkurs wpłynęły 46 zestawów (78 wierszy) z 34 miejscowości całej Polski (od Suwałk i Szczecina po Zakopane) i jeden zestaw zza granicy – w litewskiego Wilna. Wśród wierszy znalazł się jeden utwór napisany gwarą.

Jurorzy: (od prawej) Andrzej Dębkowski, Marzena Dąbrowa Szatko, Małgorzata Skwarek Gałęska

Po zaprezentowaniu werdyktu nastąpiło uroczyste wręczenie nagród – laureaci, którym udało się dotrzeć do Raby osobiście prezentowali swoje wiersze, utwory osób, które nie mogły dojechać ze względu na odległość i trudności komunikacyjne odczytali jurorzy i kierownik biblioteki. W tym roku gościliśmy poetki i poetów z Sieradza, Warszawy, Opola i bliżej – z Małopolski. Cieszymy się, że zechcieli odwiedzić naszą bibliotekę!

Tadeusz Knyziak

Protokół jury i nagrodzone wiersze

Potem rozpoczęło się spotkanie ze słowem i muzyką. Scenariusz został oparty o wiersze nadesłane na konkurs, dla których zabrakło miejsca na podium, a których szkoda było nie zaprezentować – były wartościowe i ciekawe. Autorzy niektórych utworów dotarli do Raby pomimo tego, że nie znaleźli się w gronie zwycięzców. Wiersze prezentowali aktorzy Sceny A2 z Zakopanego : Grażyna Syrzistie i Mirosław Zawisza . Oprawę muzyczną – jak w poprzednich latach zapewnili: pieśniarka i kompozytorka z Krakowa Barbara Leśniak i wspaniała śpiewająca młodzież ze Studia Piosenki Young Stars (z opiekunką Beatą Czajką-Rolińską) – w tym roku zaśpiewali nam Gabrysia Szyszka, Kasia Surowiak, Paulina Filipiec, Natalia Pochroń oraz Jasiek Roliński i Konrad Wrocławiak .

Po piosence finałowej nastąpiły podziękowania. Szefowa biblioteki wręczyła pamiątkowe zdjęcia wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że rabiański konkurs mógł dojść do skutku i miał jak zwykle ciepłą, oryginalną oprawę.

Występom towarzyszyła wystawa fotografii Leszka Lisieckiego – na jego zdjęciach podobnie jak w poprzednich latach zostały umieszczone wiersze laureatów. Będzie je można obejrzeć do późnej jesieni.

Znalazło się również coś dla ciała – przepyszny poczęstunek zapewniły jak co roku panie z Koła Gospodyń, które stawiły się w strojach regionalnych i goście z daleka tłoczyli się koło stołów nie tylko, by skosztować miejscowych specjałów, ale również po to, by zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Dzień pełen wrażeń estetycznych odpłynął w przeszłość i zamknął drzwi pamięci. Serdecznie dziękujemy: naszym sponsorom – BS w Rabie Wyżnej, któremu zawdzięczamy nagrody pieniężne w konkursie oraz posłowi Edwardowi Siarce za nagrody książkowe, jurorom – za trud wyłowienia najciekawszych wierszy spośród nadesłanych do Raby, wykonawcom za świetną oprawę muzyczną, aktorom za odczytanie wierszy, Leszkowi Lisieckiemu za bezpłatne udostępnienie fotografii, paniom z Koła Gospodyń za poczęstunek, Sylwii Matejczyk z filii w Sieniawie za przygotowanie dekoracji, pani dyrektor szkoły za udostępnienie krzeseł, Arturowi Szpałkowi i Edycie Trybule za obsługę nagłośnienia.

Zapraszamy za rok by znowu spotkać w bibliotece i zanurzyć się w magii ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *